Annonce

Annonce

Svar: Afføring - 1 mdr.


12. april 2022

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære mor

Tak for dit brev :)

Der er en tendens til, at børn, der får modermælkserstatning, oftere får problemer med forstoppelse, og det er derfor rigtig godt, at du er opmærksom på dette. Det er naturligt vigtigt, at din drengs mave fungerer så godt som muligt.

Han bør ikke have formet eller fast afføring. Når han har afføring, så bør afføringen være grødet i konsistensen, og det anbefales, at han har afføring en gang i døgnet eller mindst hver anden dag. Hvis du oplever, at der går længere tid mellem hans afføringer, eller du oplever, at afføringen virker formet eller fast, så skal du reagere.

Det er rigtig fint, at du giver ham Allomin Syrnet 1. Den indeholder blandt andet citronsyre, som kan ændre proteinernes struktur, og som derfor med fordel kan gives til børn, der har problemer med maven. Hvis det ikke fungerer for jer, så kan du prøve at skifte over til Allomin Sensipro 1, der i opbygning ligner Allomin Syrnet, men som også indeholder mælkesyrebakterien Lactobacillus Reuteri Protectis. Mælkesyrebakterier kan være med til at gøre, at mælken bliver lettere for din dreng at fordøje.

Du kan også vælge at bibeholde Allomin Syrnet 1 og så tilbyde ham mælkesyrebakterier ved siden af. Der findes forskellige muligheder f.eks. Semper dråber, Lactocare Baby, Zelactin, Duolac og mange flere.

Hvis intet af dette hjælper, så kan du prøve med en anden type erstatning. Alle erstatninger i Danmark er gode, men nogle børn trives bedst på en type og andre på en anden. Nestle laver f.eks. NAN Sensilac 1, som er specielt til børn med koliksymptomer eller forstoppelse.

Sørg altid for at blande erstatningen korrekt, så du følger anvisningerne på pakken.

Og så er der også den ...


Annonce

... mulighed, at du giver din dreng lidt laktulose. Det er flydende afføringsmiddel, som du kan købe i håndkøb. Du må give din dreng 1 ml pr kg han vejer, og det fordeles over to doser dagligt. Det vil sige, at hvis han f.eks. vejer 5 kg, så kan du give ham 2.5 ml morgen og 2.5 ml aften. Du bør starte med at give 1 ml morgen og 1 ml aften og så se, hvordan hans mave reagerer på dette. Hvis det ingen effekt har, kan du øge ham lidt, men giv det også tid til at virke. Laktulose blødgør afføringen, så han bedre kan komme af med den. Er du usikker på det, så kan du også altid ringe til lægen og spørge, hvordan du skal forholde dig.

Derudover, så er det rigtig godt, at du hjælper ham med massage, cykler med benene osv. Giv ham også gerne et bad, da varmen fra vandet kan få tarmene til at slappe af i maven. Du kan evt. starte med at bade ham og så afslutte badet med lidt babymassage.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Det er også rigtig godt, at du lægger ham på maven dagligt. Læg ham gerne hen over en ammepude eller hen over dine lår eller på din brystkasse, så er det ikke så hårdt for ham at ligge på maven, som hvis han ligger på et fladt gulv. Når han presser og bliver rød i hovedet, så kan det også være fordi han øver sig, og det naturligt stadig er svært for ham og kræver mange kræfter at holde hovedet selv. Prøv at gøre det til en vane, at hver gang du lægger ham fra dig og han er vågen, så starter han med at ligge på maven. Det vil også styrke hans nakke, skulder og rygmuskler, styrke hans motoriske udvikling, ligesom det vil være med til at forebygge lejringsbetinget skævhed af kraniet, og så vil det ofte også hjælpe på maven.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre - rigtig meget held og lykke fortsat :)

Rigtig god påske!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2024 | Diverse | 4 mdr.

Rød i hudfolder

Kære Helen Tusind tak for dit sidste svar, det gav ro herhjemme! Men nu...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex

Hofteklik

Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.

Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce