Annonce

Annonce

Svar: For tidlig født og overtræt


24. april 2004

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Annika

Jeg tror, som du selv er inde på, at din søn reagerer med gråd fordi han er overtræt, hvilket han meget let bliver da han er født for tidligt.

Børn der bliver født meget før termin vil ofte have behov for særlige hensyn og kræve mere ro. Det kan være i forbindelse med at deltage i familiefester, hvilket ofte kan være for meget og hos det lidt større barn kan det være en god idé at vælge dagpleje i stedet for vuggestue. Simpelthen fordi barnet let bliver overstimuleret og får mange impulser, når der er flere mennesker.

Små børn der har ligget på neonatalafdeling, har selv om de har væert i kuvøse og ligget i en 'rede', fået mange stimuli tidligt i deres liv og før de normalt ville have fået det. Det at man pusler dem, giver dem mad osv, ofte hver 2 time, og også uroen på stuen i forbindelse med alarmer der lyder osv. har betydning.

Personalet på neonatalafdelinger er meget opmærksomme på dette og søger altid at skabe mest muligt ro for børnene, men uro kan alligevel ikke undgåes. Nogle børn vil være præget af dette i årene frem og andre vil klare det helt uden problemer, det er meget forskelligt.

Jeg tror ikke det vil skade jeres søn at I har en storebror, men I skal naturligvis være opmærksomme på at det ikke 'skader' storebror fordi han skal tage alt for mange hensyn i forhold til sin alder. I forvejen har det været svært at 'undvære' mor og far i den periode I har været meget på hospitalet.

Med hensyn til sovevaner, så tror jeg det er vigtigt at I forsøger at finde en bestemt måde at putte jeres lille dreng på. Altså simpelthen gør det samme igen og igen. Det genkendelige giver tryghed og jeres søn vil efterhånden lære at falde til ro, når tingene gentager sig.

Vær opmærksom på ro i dagligdagen. Det er vigtigt at I f.eks. ikke har fjernsyn eller radio tændt dagen igennem. Som voksne har vi en evne til at lukke ...


Annonce

... det ude, som ikke interesserer os. Hører vi en melodi, som vi kan lide, så synger vi med på den, noget i radioavisen er interessant, men det der kommer ind imellem hører vi ikke. Små børn har ikke denne evne,- de hører alt.

Selvom det er svært, når der er en stor, så prøv at sidde med lillebror så meget som muligt. Trygheden der er i hjerteslag, vejrtrækning osv. er vigtige for ham. Det kan være utrygt at ligge for sig selv. Når han ligger for sig selv, så sørg for at der ikke er forlangt til siderne, men at han er puttet som i en rede, igen for at skabe tryghed.

Han har højst sandsynligt fået sut på neonatalafdelingen og du skal ikke være ked af at bruge sutten, når han skal sove. Du skal naturligvis være sikker på at han har fået, hvad han kan spise og så give ham sutten at falde til ro på. Det kan være en god idé at trække en stofble igennem sutten, som han ligger med.

Hvis du tager din søn op og er der for ham når han græder, så tror jeg ikke han bliver skadet, tværtimod. Det er enormt vigtigt at man reagerer på børns gråd. Når I gør det, så føler han at han bliver hørt og forstået og han får automatisk en tillid til jer. Det er vigtigt også fremover.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Nogle gange hjælper man bedst barnet til at finde ro ved at gå eller sidde med det og andre gange er det bedst at putte barnet og så vugge det blidt. Det vigtigste er at man ikke både vugger, synger, forsøger med sutten, tjekker bleen, far holder, mor holder, forsøger med brystet, forsøger med flasken, prøver med en rangle, eller uroen, forsøger at lægge fra sig, op igen osv osv. Man gør det naturligvis i den bedste mening i håb om at et eller andet vil hjælpe, men man tilfører også barnet endnu flere stimuli og derfor bliver gråden kun værre indtil barnet segner at træthed.

Mit bedste råd er derfor at I vælger en bestemt måde at putte på og holder jer til dette.

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce