Svar: Lægge og sovecirkus
Kære fortvivlede mor
Nu hvor din datter er 6 måneder gammel så vil jeg starte med at sende dig en ny plan for dagen, med 3 måltider skemad og mere mættende mad, som forhåbentlig vil hjælpe jer lidt videre på vej.
Tidlig morgen 05-06: Flaske med mme
Formiddag 9-9.30: Grød og her kan du begynde med f.eks. havregrød, evt. med lidt frugtmos på, vand af kop.
Puttes til formiddagslur med en flaske
Frokost 12: Grød f.eks. flerkornsgrød eller øllebrød eller du kan begynde med grøntsagsmos. Du kan give mos af stort set alle slags grøntsager og du må gerne begynde at komme lidt kogt kød eller fisk i mosen, vand af kop.
Puttes til middagslur med en flaske mme
Eftermiddag 16: Flaske med mme
Begynder at kunne springe powernappen om eftermiddagen over, kan i stedet sættes i sin høje stol, tilbydes lidt agurk, brødskorper og lignende i hånden at gnave i.
Aften 18: Grøntsagsmos og begynder at få mos der tager udgangspunkt i den mad I spiser, igen med lidt kogt kød eller fisk i mosen, vand af kop
Puttes til natten mellem 19-20 med en flaske mme eller vælling
Sen aften 23-24: Flaske med mme
Nat 24-06: Forsøge at undvære flaske i dette tidsrum. Det er først efter 6 måneders alderen at man ...
... ernæringsmæssigt siger, at barnet ikke længere har behov for mælk om natten - altså i tidsrummet midnat til tidlig morgen. Sen aften, er det helt naturligt at din datter fortsat har behov for sin flaske.
Ud over denne madplan, så vil jeg foreslå dig at du efter at have give flaske sætter din datter op i vognen. Nu hvor hun er 6 måneder gammel, så begynder hun at kunne sidde lidt mere op. Hvis din barnevogn har et rygsæde, så sæt dette op og lad hende starte med at sidde og kigge ud på verden imens du går en tur med hende, når hun så bliver træt, så lægger du hende ned og hun falder i søvn. På den måde giver du hende lov til at opleve og følge med, det vil hun rigtigt gerne nu. Hun får masser af stimulation og bliver naturligt træt samtidig med at hun lærer at sove i sin vogn og ikke i din favn.
Du kan også gøre det, at du vælger at give hende flasken imens hun ligger ned i sengen, så hun ikke oplever at skulle flyttes fra favn til seng efter at have spist. Hæv i givet fald hovedgærdet på sengen lidt, så hun ikke ligger helt fladt og se om ikke du på denne måde kan få lidt ro på hende og få hende til at sove uden at være i favn.
Rigtig meget held og lykke fortsat, håber du hermed er hjulpet lidt videre frem. God jul:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
Viden om børn:
Vestibulærsans
Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.
Vestibulærsansen registrerer hovedets bevægelser i forhold til tyngekraften, og den hjælper os med at finde ud af, hvad der er op og ned, når vi bevæger os. Dette sker via receptorer, som er beliggende i det indre øre....
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder









