Annonce

Annonce

Svar: Hvordan ændre putteritual?


7. juni 2023

Kategori:
Alder:
3 år, 3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Stina

Tak for dit brev, dejligt at høre, at du har haft glæde af mine tidligere svar - jeg vil naturligvis gerne hjælpe dig igen:)

Det er rigtig godt, at I har fået indført en nogenlunde fast stå op tid om morgenen. Det er også rigtig fint, at du og far skiftes til at putte, så I holder fast i, at I begge naturligt kan have denne rolle - men det er naturligvis uholdbart, hvis du skal bruge 3 timer på putning, ligesom en time også er lang tid.. også selvom I gerne vil prioritere det, og du synes det er "ren-mor-hygge";)

Jeg har i et af mine tidligere svar beskrevet, hvordan I kunne afkorte middagsluren gradvist og rykke puttetidspunktet frem. Det lyder ikke som om, at I har kunnet få dette til at fungere, og med den alder jeres dreng har nu - og det faktum, at han i børnehaven ofte kan nøjes med 1.5-2 timers middagslur, så synes jeg faktisk, at I skal vække ham, når han sover længere midt på dagen.

I skal gå ud fra, at han har behov for 12 timers søvn i døgnet nu, og det er rigtig fint, at han stadig får sin middagslur, da den giver ham en masse godt, men som udgangspunkt burde han ikke have behov for mere end 1.5 times søvn midt på dagen. Når han har det lige nu, så er det naturligvis, fordi han ofte falder meget sent i søvn - og fordi I naturligt vækker ham om morgenen, så han ikke sover for længe der. Hvilket I som sagt skal blive ved med. MEN, I er nødt til at afkorte dagssøvnen for at få forlænget hans nattesøvn.

Han har en alder nu, hvor han gradvist vil begynde at kunne undvære sin middagslur, og hvor han naturligt også gerne vil kunne lege med de andre og ældre børn i børnehaven midt på dagen, og selvom han stadig har glæde af sin lur, så behøver den ikke vare 2-3 timer.

Hvis han f.eks. starter dagen kl. 07 og sover til middag mellem 12-13.30/14, så kan han blive puttet til natten kl. ca. 21. På den måde får han samlet sine 12 timer søvn i døgnet. Stille og roligt vil han naturligt kunne nøjes med at sove en time til middag, og kan så puttes allerede kl.20 - og han vil på den måde stadig få sit søvnbehov rigtig godt dækket og vil stadig også få et afbræk midt på dagen, så længe han har behov for det:)

Og ja, jeg synes det lyder som en god idé, hvis du kan begynde at putte ham i egen seng, så han lærer at sove der. Og ja, du må meget gerne forklare ham, at det er sådan, det foregår nu. Du og far skal naturligvis stadig skiftes til at putte, sidde hos ham, læse historie osv. og udnytte, at han sprogligt er rigtig godt med og derfor godt forstår små aftaler :)

Og så skal I netop bruge godnatlæsningen til at få ...


Annonce

... ham til at ligge i sengen - altså bruge det putteritual, som I allerede har, men hvor I nu sidder på en stol ved siden af sengen, læser højst, viser ham billeder osv. I må meget gerne sige "læg dig ned skat", så han selv lægger sig - og sige f.eks. "så læser jeg videre". Så han på den måde huskes på, at han skal ligge ned og så læser I - hvis han hopper rundt, så kan I ikke læse og ikke vise ham billeder.

Trygheden og nærheden får han naturligt stadig ved, at du er der, sidder ved sengekanten osv. når han skal sove. Han ligger ikke alene, han kan være helt tryg. Det kan også være en god idé at give ham en putteklud, slaskedukke, bamse eller lignende - det kunne f.eks. også være en af dine aflagte t-shirts, så han på den måde har lidt af mor hos sig og kan putte sig med det.

Derudover, så er det naturligvis vigtigt, at du giver ham masser af knus, kys og kram, når du er hjemme. Det er helt okay, hvis han har savnet dig og helt naturligt, at han lige har brug for at få sit mor-depot tanket lidt ekstra op, når I har været adskilt i løbet af dagen. Derfor er det godt, hvis I kan bruge lidt ekstra tid sammen om eftermiddagen. Du kan f.eks. lave en traditionen med ham om, at I sætter jer og læser en bog, når I kommer hjem, så han der kan få lov at lande og netop mærke dig tæt på.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det kan også være en god idé, at du lader ham være med i madlavningen, borddækningen osv. Så I bruger tid sammen, og er sammen om tingene - fordi han så netop mærker, at du rigtig gerne vil ham. Han har brug for masser af nærhed, når I ses, og brug for at være sammen med dig og dele ting med dig om aftenen - og så er du der naturligt stadig, når han skal puttes (ligesom far naturligt skal gøre det samme:)).

Jeg tænker, at når det lige nu er så svært for ham at falde i søvn, når I putter, så er det højst sandsynligt, fordi han ikke er træt nok. Hvis han har sovet 2-3 timer til middag og er stået op kl. 07, så kan han naturligt ikke falde i søvn før klokken er 22... Derfor er I nødt til at afkorte middagsluren, så der er en bedre balance mellem dagssøvn og nattesøvn - og så aftenerne ikke skal bruges på timevis putning.

Og ja, I kan godt vække ham, selvom børn som udgangspunkt ikke skal vækkes. Det er jo ikke et spørgsmål om, at I fjerner luren fra ham, han får stadig sin middagslur, den er blot kortere, og hans søvnbehov bliver naturligt stadig dækket, dog med en længere nattesøvn. Og det er helt okay i forhold til hans alder og den situation, som du beskriver :)

Jeg håber, at ovenstående hjælper lidt videre på vej - rigtig meget held og lykke med det projekt :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Bedsteforældre

Det er dejligt at have bedsteforældre og for de fleste børn og børnefamilier spiller bedsteforældrene en stor rolle.

Bedsteforældre kan være ressourcepersoner, der træder til og hjælper jer i hverdagen med de praktiske opgaver. De vil ofte også gerne hjælpe med børnepasning, hvis I forældre har brug for lidt tid for jer selv.

Børn har glæde af at kende deres bedsteforældre, det er vigtigt for børn at kende deres historie og det er dejligt for dem at have...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce