Brev:
Sover kun ved brystet

Hej Helen
Jeg har brug for din hjælp og råd til hvordan jeg får vendt min datter 15 uger af med at falde i søvn ved brystet.
Min datter vejede 3050 ved fødslen (gik 1 uge over tid). Amningen var svær at få etableret og vi var tæt på at give op og måtte i de første 2 måneder supplere med 3 flasker mme om dagen. For at få min produktion op så ammede jeg næsten hele tiden - ca hver time (begge bryster). Vi kom ned på 1 flaske mme om aftenen som vi har bibeholdt da min datter trives med det. (Far giver flasken hvor hun også falder i søvn)
Hun sover 11-12 timer om natten uden bryst fra ca 19-6 (vågner og dår flaske omkring kl 22 som far giver, her falder hun også i søvn ved flasken). om dagen sover hun for det meste kun powernaps og har generelt været en kamp hvor alt er prøvet for at få hende til at sove mere end 30-40 min ad gangen. Det eneste der virker er at hun sover om eftermiddagen hos mig (ved brystet) fra ca 13-15. Ellers spver hun lur i slyngevugge og barnevogn. Det er kun i barnevognen hun falder i søvn af sig selv (mens vi går tur) Hun kan ikke holde sig vågen mere end halvanden til 2 timer ad gangen.
Vi har døjet rigtig meget med mavekneb og prutter og fra hun var omkring 3 uger og indtil 13 uger græd/skreg ...
... hun 3-4 timer hver dag på grund af maven og prutterne. Det er blevet væsentlig bedre nu hvor hun højst pjevser i kortere perioder og det vækker hende heller ikke længere fra søvnen.
Men fordi hun har haft så mange problemer med maven så har hun naturligt nok ligget rigtig meget og ammet da det var det eneste sted hun kunne finde ro. Hun har er enormt suttebehov og vil ikke tage sut.
På grund af hendes mave har vi helt sikkert taget den lette løsning og lader hende falde i søvn ved brystet, simpelthen fordi det gav ro og det jo næsten var ubærligt at se hende så ulykkelig.
Nu er der styr på maven og jeg er klar til at tage kampen og få hende væk fra brystet når hun skal sove. Jeg er ikke i tvivl om at det vil medføre en masse gråd og det er nok denne jeg er i tvivl om hvordan jeg håndtere. Jeg har forsøgt mig med nus, kærtegn, nusseklud, sang og meget andet men hun skriger og græder helt utrøstelig.
Jeg tænker at starte med at “fjerne” brystet om dagen når hun skal sove men hvordan håndtere jeg hendes gråd som erfaringsmæssigt kan vare i timer. For jeg vil jo ikke lade hende ligge og græde sig selv i søvn. Skal jeg tage hende op og trøste også ligge hende ned igen og ellers gentage dette til hun “giver op”
På forhånd tak
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine







