Brev:
Barnevognskørsel - hvordan?

Kære Helen.
Mit spørgsmål handler simpelthen om hvordan man kører i barnevogn med sin baby:
Baggrunden er at min datter på i dag 9 altid pure nægtede barnevogn - lavede simpelthen flitsbusen og skreg så snart hun kom derned. Var nærmest lukket inde med hende til hun blev stor nok til bæresele i længere tid og vi indså at hun hørte til de 10% der bare ikke vil køre i barnevogn.
Vi har nu fået en lillebror som er 4 mdr.- som ser ud til at være anderledes stemt . Jeg vil gerne køre for motion og frisk luft og gøre det nemt for vuggestuen. Målet er at han kan sove eeen lur ude hver dag i stående vogn. Men jeg er jo så lidt analfabet på området, bliver rystende nervøs når jeg skal ud og tænker ikke jeg ved noget om det
Han falder i søvn hver gang jeg ammer og vi bor på en høj 1. sal så skal ud igården og havde vognen ud af skuret etc, så et dilemma er - Skal jeg amme ham og vække ham for så at tage ham ud i vognen? Er det godt at køre på samme tidspunkt hver dag?
En gang bar jeg ham ud i den sovende - men han blev gal da han vågnede og lift med baby er for tung til mig alene så ikke en holdbar vej.
Det er lykkedes mig helt 2 gange hvor han har ...
... sovet i den :-) Han lå han fint og kiggede på sin barnevognskæde med små fine ugler og jeg kunne så vugge i søvn. Han græd/ klynkede så lidt og jeg vuggede med vognen ham i søvn. Den ene gang hjalp mmin store pige med at synge for ham og han sov en halv time. Men hvor lidt / meget må han klynke? Normalt ville jeg også sige at han skulle op ved det mindste piv - børn græder fordi der er noget i vejen. Men omvendt klynkede han i 20 meter den ene gang det lykkedes og de må vel godt pive lidt ?
Jeg er endt med at udskyde projekttet til den store skal i skole efter ferien fordi jeg ikke magter at hun blander sig når jeg er bervøs i forvejen- nogle tanker om det ?
Ja i det hele taget mangler jeg som du kan læse en opskrift på at køre i barnevogn . Hvordan gør man? Skal barnet være træt / helst ikke? Skal man køre et par runder hvor han ligger og kigger? etc etc
Håber du kan hjælpe da min egen Sundhedsplejerskes bare sagde " Jamen alle de børn jeg kender lægger sig bare til at sove når de kommer i vognen". Hvorfor kan man læse sig blå i hovedet om amning men ingen steder læse om hvordan man kører i barnevogn)
Med venlig hilsen
Den frustrerede barnevognschauffør
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
Viden om børn:
Udslæt - hos børn
Børn kan få mange forskellige slags knopper og udslæt. Det kan være svært at afgøre, om det bare er noget forbipasserende, og hvis du er i tvivl, så kontakt altid lægen. De mest almindelige former for udslæt hos babyer er:
- Ble-eksem: Voldsom rød numse, knopper, og det kan være smertefuldt. Det kan skyldes at barnet ikke tåler det materiale, som engangsbleen er lavet af, og det kan derfor være en fordel at prøve et andet blemærke. Det kan også skyldes, at barnets hud reagerer på...
Negle
Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.
Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.
Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




