Brev:
Søvnrytme 5,5 mdr.
Hej Helen
Nu skriver jeg igen igen igen ang. min datters søvn :)
Nu er hun blevet 5,5 mdr., og vi er endelig ved at have nogle bedre nætter, hvor jeg “kun” er oppe og amme hende 2-4 gange - frem for 8 gange tidligere! :)
Hun puttes nu til nat kl. 19 og sover helt til kl. 6. Dette passer mig rigtig godt! Og på de gode nætter kalder kun omkring kl. 00 og igen kl. 3. På de dårlige er der en ekstra amning kl. 22, og en ekstra kl. 5.
Jeg kan også tydeligt mærke på hende nu at hun er blevet ældre, og har brug for mere vågen tid. For bare en uge siden blev hun lagt til første lur allerede efter 1,5 time vågentid, hvor hun nu først viser træthedstegn efter 2-2,5 time, og mellem lurerne har vi også rykket fra 2 timers vågentid til mellem 2,5-3 timer. Så det begynder mere og mere og ligne 6-7 mdr. ...
... søvnhjul.
“Problemet” nu er så at hendes lure om dagen for tiden ikke er ret lange, og hun sover sjælendt mere end 1 time.
Jeg vil rigtig gerne derhen hvor hun har i hvert fald én lang lur på 2-2,5 time, som dit søvnhjul også viser, så jeg også er sikker på at hendes hjerne “nulstilles” og hun er klar til at udvikle sig og alt det der jeg har læst der sker, når de sover mere end 1,5 time..
Mit spørgsmål er så om jeg skal “lære” hende at sove en lang lur igen, simpelthen ved at gå med barnevognen? Hun har altid sovet en lang lur på 3 Timer hver dag, men i takt med at nætterne er bedre så er den lange lur forsvundet, og lurerne er som sagt ofte maks 1 time lange.
Idag har hun f.eks kun sovet 1 time og 45 min lur over hele dagen, hvilket jeg synes er alt alt for lidt..?
Med venlig hilsen
N
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.