Annonce

Annonce

Svar: Sidde op i barnevogn


23. november 2018

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Baby A´s mor

Tak for dit brev og fine spørgsmål :)

Der er ikke nogen faste regler for, hvor længe din dreng må sidde - det er et individuelt skøn... Det lyder som om, at han er rigtig stærk i ryggen og generelt nyder at kunne sidde op og kikke på verden, når I f.eks. triller ture med barnevognen. Og det er super dejligt, du må naturligvis gerne lade ham sidde og nyde turen.

Hvor længe han kan sidde afhænger af hans styrke i ryggen. En times tid kan nogle gange være okay, men jeg tænker, at han nok ikke bør sidde ret meget længere med den alder han har - det er stadig vigtigt, at han ligger så meget på maven som muligt, fordi det er fra maveliggende stilling, at han begynder at krybe, kommer op på alle fire og lærer at kravle.

Jeg vil anbefale, at du sætter ham i barnevognen, når det er ved at være sovetid, så han f.eks. starter med at sidde op, men naturligt så lægges ned, når han er træt og parat til at sove. På den måde kommer han ikke til at sidde så længe. Hvis I er på tur, hvor han sover i vognen og der så vågner op, så kan du naturligvis sætte ham op, når han vågner - kort derefter vil det være tid til at få en ren ble, få lidt at spise og drikke, hvorved han så naturligt kommer op af sin vogn, sættes i sin høje stol og derefter så kommer ned på gulvet og leger.. Så du på den måde hjælper ham med at skifte stilling flere gange om dagen og stadig motiverer ham til og giver ham mulighed for leg, tumlen og trillen på gulvet :)

Hvis I en dag kører en lidt længere tur i vognen, hvor han kommer til at sidde i længere tid, så sørg for, at der er ryglæn, som han kan læne sig tilbage og få støtte af - og hjælp ham gerne med at blive lænet tilbage, når du kan se, at han begynder at falde ...


Annonce

... sammen i ryggen.

Min umiddelbare anbefaling vil være, at så længe han sidder med rank ryg er det fint, at han sidder, men når han begynder at runde i ryggen, falder fremad eller til siden, så han træt i ryggen og har brug for en pause... og hvis han der ikke selv kan finde ud af at komme ned at ligge eller læne sig tilbage, så han får rygstøtte, så skal du hjælpe ham med det. Når han så har hvilet og har fået fornyede kræfter, så vil han ofte selv kunne trække sig op til siddende stilling igen.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Med hensyn til at skifte til klapvognsdelen og gå væk fra barnevognskassen, så vil han naturligt ofte sove bedre i barnevognen end i klapvognen. I barnevognskassen vil han ligge mere plant og vil ligge på en madras, samtidig med at han også vil ligge beskyttet mod vind og vejr. Klapvognsdelen kan være meget hård alt efter model, og det kan også trække ind fra siden. Da vi nærmer os vinteren og det koldere vej, så kunne I overveje og også undersøge muligheden for at udskifte barnevognskassen med en kørepose, så han stadig ligger beskyttet og sover godt, selvom han ligger i sin klapvogn. Hvis han er vokset ud af barnevognskassen, så kan en kørepose nogle gange være en idé, fordi den er foret, tyk og rar at ligge på/i, samtidig med at den beskytter mod træk ind fra siden - og på den måde vil han kunne sove i sin klapvogn... Nogle køreposer er lavet sådan, at man kan lyne forsiden af, så underdelen fungerer som en blød sædeindsats, hvis det f.eks. bliver lidt for varmt med overdelen hele tiden... Ofte kan man også trække selen igennem køreposen, så barnet stadig har sele på, når det sidder i vognen :)

Det var måske en løsning for jer...

Håber du kan bruge disse tanker lidt videre - rigtig meget held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Sproglig udvikling - pege og sige ord

Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...

Læs hele brevet og Helens svar


1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce