Annonce

Annonce

Svar: Gråd ved sengelægning og opvågninger


15. juni 2011

Kategori:
Alder:
2 år, 1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dine dejlige ord til mig! Og tak for dit brev og alle dine tanker :)

Der er for mig ingen tvivl om, at jeres dreng reagerer naturligt tryghedssøgende, fordi I har været ude at rejse, han har været og bliver i det daglige passet og han er generelt jo ikke så meget sammen med jer mere, som han tidligere har været.

Han er 2 år nu og har en alder, hvor han motorisk er rigtig meget i gang i løbet af dagen, han leger mere og mere for sig selv og på afstand af jer og har ikke på samme måde fysisk kontakt, sidder ikke på skødet, nusser og kæler ikke som han har gjort før - men behovet for nærhed og fysisk kontakt har han stadig og det er naturligt at han netop søger dette om aftenen. Her hvor han skal give slip på dagen og alle oplevelserne, har han brug for at mærke jer, han har brug for at vide at I stadig er der for ham hundrede procent og at han derfor trygt kan lægge sig til at sove.

Han ved godt at I ikke har forladt ham, når han er på værelset og I går i stuen og han ved godt at han kan kalde på jer, så kommer i. Men han kender ikke klokken og kan ikke forholde sig til dage og kan heller ikke forklares at "mor og far kommer på søndag" - så derfor har han naturligt følt sig svigtet, når I har afleveret ham hos farmor og farfar og er taget af sted uden ham. Han har ikke vidst hvor I var, har ikke vidst om I kom igen eller hvornår I kom igen.

Farmor og farfar har naturligvis taget sig godt af ham og han har haft det rigtig godt der - de elsker ham sandsynligvis også højt og børn har naturligt og tilknytning til flere forskellige voksne. Han har mor og far som sine primære omsorgspersoner og så har han sine bedsteforældre, pædagogerne i vuggestuen osv. som er de sekundære omsorgspersoner, som han bruger når I ikke er der - og det er rigtig fint og helt normalt og godt at han har tilknytning til forskellige. Men stadig er han så lille, at han naturligt ikke forstår hvor I har været og derfor naturligt søger jer ekstra meget, når han har jer.

Det er som du skriver, rigtig vigtigt at børn har "ubetinget tryghed og ro hver dag" - præcis som du selv har haft hele din barndom og som du kan mærke har været godt for dig. Børn har brug for at vide at vi forældre er der for dem - uanset tidspunkt på dagen og uanset hvad deres problem er :) De har brug for den helt basale tillid der ...


Annonce

... ligger i at vi som forældre altid vil hjælpe, de kan altid komme til os.

Du skriver at du er bange for at din dreng viser små tegn på manglende tilstedeværelse fra din side - og ja, det gør han vel tildels. Han viser jo at han har rigtig meget brug for dig, brug for din nærhed og fysiske kontakt, når I er sammen. Det betyder ikke at det nødvendigvis er forkert at han er i vuggestue eller en gang imellem passes af andre - men at du naturligvis skal være der for ham og være der hundrede procent, når han viser behov for det. Det er netop, når han får denne tryghed, at han er i stand til at være uden dig og opleve verden mere og mere på egen hånd.

Når han sover igennem hos bedsteforældrene, så er det måske fordi de sover i samme rum og det at han kan høre dem og fornemme at han ikke er alene, det gør ham tryg. Det kan også være at de sover så tungt, at de ikke reagerer helt så hurtigt på hans små lyde og uro om natten, som du måske gør ... At det skulle være lyde fra fyret eller naboens høns - det tror jeg ikke. Det er jo lyde han har været vant til lige fra han blev født, så det burde han sove fra, det burde næsten gøre ham mere tryg, fordi det er genkendeligt ...


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

At han søger dig mere end far, skyldes sandsynligvis at I ofte ikke ser hinanden så meget om dagen. Det lyder som om at han mange dag kun ser dig om morgenen og du kommer først hjem, når han er lagt i seng ... Det er naturligt at han så søger dig og klynger sig, når han endelig har dig :) Så prøv at prioritere at være der for ham, når du kan, så han mærker dig og ved at du er der for ham :)

Når han skal puttes om aftenen, så start med at lade ham sidde på skødet, få godnathistorie, mærke varmen, føle sig omsluttet. Og når han så er parat så læg ham i sengen, men bliv der, tal lidt med ham, syng lidt for ham, læs evt. en ekstra historie og du må gerne sige "jeg er lige her, læg dig ned skat, så læser jeg" eller lignende, så du er der for ham, men samtidig også holder fast i at han skal lægge sig og du bliver der, du læser for ham, men han skal ligge ned. Trygt, kærligt og samtidig også lidt bestemt, så han mærker at sådan er reglerne - det er sengetid nu :)

Jeg håber du kan bruge mine tanker lidt videre, fortsat held og lykke med ham :) Og dejligt at høre, at du har købt min bog om børn og udvikling, håber du kan lide den! :)

Rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Helen har på alle mulige måder været en super støtte for mig i de første fire måneder med min søn Lucas.

Camilla Martin


Annonce