Annonce

Annonce

Osvalds kompas


6. november 2011

Forfatter:
Birgit Strandbygaard
Forlag:
Høst og Søn
Udgivelsesår:
2011
Sidetal:
96
Pris:
199
ISBN:
9788763821933
Osvalds kompas

Læs omtalen af "Osvalds kompas" under annoncen ...


Annonce

Osvald har lavet et kompas, men det er ikke et helt almindeligt et. Kompasset kan vise alt muligt, og også hvad der er rigtigt og forkert.

Den samme dag som Osvald får en lillesøster, bliver kompasset væk. En skrigene tyksak, som de voksne synes er vidunderlig, gør at Osvald bliver slået ud af kurs.

Historien er både sjov, alvorlig og filosofisk. Den er velegnet til oplæsning fra de 5 år.


Om forfatteren
Birgit Strandbygaard er cand.mag. i dansk og filmvidenskab, men arbejder i dag som forfatter. Hendes første bog udkom i 1995 og hun har siden da vundet Kulturministeriets Børnebogspris i 2005, for romanen Drengen der samlede på ord.


Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce