Brev:
Vil ikke tage flasken - 5 mdr.

Kære Helen.
Håber du kan hjælpe mig? Det er en fantastisk brevkasse.
Jeg har en dejlig datter 5½ måned gammel. Lige et kort resume. Stoppede med at amme for ca 3 uger siden, da det altid har været en kamp, hun spiste sig aldrig mæt, brokkede under amningen, virkede aldrig tilfreds, Så har virkelig prøvet og prøvet at få det til at fungere. Da hun var omkring 2½ måned, tabte hun sig og tog ikke på i 14 dage, så derfor er jeg ekstra bekymret for hendes vægt. Hun vejer ca 6,6 kg og 64 cm nu, 3075 g og 50 cm ved fødslen. Hun er en glad og tilfreds pige og udvikler sig, samt våde bleer. Men problemet er at, hun tit ikke gider spise, hun får Nan 1. Hun brokker sig og jeg skal tit tvinge det i hende.
Hendes daglige rytme: flaske kl 8 spiser ...
... 150-170 ml, sover 2-3 timer. flaske kl 12 spiser ca 150-200 ml. Sover 1-2 timer. kl 14 risgrød ca 8-10 tsk. Flaske kl 16 spiser ca 150-200 ml. Sover nogen gange 1 time. Kl 19 flaske og her skal der tvinges 50-100 ml i hende. kl 19.30 puttet. Vågner ml 03-05 og får 200 ml, som hun sluger.
Skal jeg tilbyde lidt grød kl 18? Eller skal jeg prøve at skifte mærke (har tænkt lidt på grøn Allomin). Da hun har lidt problemer med maven, hun får 5 ml laktulose om morgenen. Er det nok hun kun spiser 50-100 ml kl 19? Skal jeg evt vække hende ved midnat og tilbyde flaske? Jeg har prøvet forskellige stillinger med aftenflasken, liggende, siddende i stol, der er intet der virker.
Håber jeg fik det hele med, ellers må jeg skrive igen.
Hilsen den bekymrede mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Tandbørstning
For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.
Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.
Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.
Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.





