Annonce

Annonce

Svar: Natteuro - 8 mdr.


27. september 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære trætte mor

Jeg kan godt forstå du synes det er hårdt pludselig at opleve alle de forandringer der sker med din datter og hun bliver så ulykkelig når hun skal sove.

Der er dog igen tvivl om at det er en fase hun og I skal igennem og den varer som regel mellem 7-10 måneder - ikke at I vil have søvnproblemer i hele denne periode, men alderen passer meget fint med jeres datter og det at hun allerede er begyndt at kravle og bevæge sig rundt i verden er netop ofte årsag til ændrede søvnvaner.

Når jeres lille pige er panisk om aftenen og grædende løfter sine arme op mod jer, så er det fordi hun vil forhindre jer i at gå fra hende. Det handler ikke om at hun vil kontrollere eller bestemme, hvordan tingene skal være, men det handler om at hun lige nu har en alder, hvor hun har behov for at vide at I er der, behov for at se jer, for ikke at føle sig forladt.

Hun er rent fysiologisk ikke i stand til at berolige sig selv og hendes krop kører i højeste alarmberedskab om aftenen, når hun skal puttes. Du skriver at din datter ikke længere bare virker sur og knurrer lidt, men at der nu er tale om direkte panisk gråd og det betyder at din datter faktisk har en del stresshormoner kørende rundt i kroppen. Hun er ikke i stand til at bringe disse hormoner ned til en normalt niveau uden din hjælp og måden du hjælper hende på er ved at give hende fysisk kontakt og nærvær.

Nogle gange er man nødt til at tage hende ud af sengen og sidde med hende, og andre gange kan du nøjes med at sidde ved siden af sengen. Du skal holde hende i hånden, kærtegne hende, betrygge hende i at du er der og passer på hende samtidig med at du fortæller hende at hun skal sove og at hun roligt kan lægge sig til at sove. Når barnet beroliges med berøring, ...


Annonce

... så skyller der bla. opioider igennem hendes hjerne, som gør at hun slapper af og sover trygt. Og netop det at sige "syyy" eller "sååå" som en monoton og beroligende puttelyd, bliver genkendelig og vil hjælpe hende til at slappe af. Det er således rigtigt det I gør, gråden skyldes således ikke at I gør noget forkert, men at hun lige nu har ekstra meget behov for bekræftelse, behov for at vide at I ikke forlader hende, men passer på hende.

Det er således en periode og I skal nok finde tilbage til den gode nattesøvn, så længe I beroliger hende og betrygger hende i at hun roligt kan lægge sig til at sove. I takt med at hun atter fornemmer at I er der for hende hele tiden, så falder hun trygt til ro igen.

Ofte giver det ikke problemer i dagplejen eller i vuggestuen, her er hele "setuppet" et andet, rutiner, roller osv. er forskellige og hun har ikke samme behov for at blive betrygget af sin dagplejer, som hun har behov for jer. Derfor vil der måske ikke være problemer i dagplejen. Der er dog ingen garantier, men det nytter ikke noget at tage bekymringerne på forskud.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Søvnbehovet for et barn på 8-9 måneder varierer faktisk meget. Generelt kan man sige at hun bør sove to gange dagligt og ialt kan hendes lure vare fra mellem 2-4 timer i alt, om natten vil hun så sove 11-12 timer, sammelagt dog normalt omkring 14 timer i døgnet.

Tingene hænger naturligvis sammen, så gode søvnvaner om dagen er også vigtige for gode søvnvaner om natten. Men modsat kan man også sige at netop hendes alder, øget drømmeaktivitet, lysten til at følge med i verden, udforske, opleve jo er med til at give urolig søvn både dag og nat og det hører altså alderen til.

Jeg håber at mine tanker hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce