Svar: Vågner altid efter 40 min.
Hej med dig
Jeg er ked af at høre at du måtte opgive amningen, men det er dejligt at høre at din dreng trives godt på erstatningen. Du har også to børn at tage dig af og derfor er det rigtig vigtigt at du prioriterer din tid:o)
Det er sådan at små børn ofte skifter søvnfase netop omkring 40 minutter efter de er falder i søvn. Ofte kan man se at de ligesom giver et lille spjæt (deres mororefleks går igang), og det kender vi også fra os selv. Ligesom man er ved at falde i søvn, så spjætter man som om man er ved at falde. Vi sover videre og kommer videre i søvnen, men små børn vågner ofte meget hurtigt op, bliver forskrækkede, græder lidt og har svært ved at komme videre i søvnen.
Jeg tror det er netop dette der sker for din dreng og det er tydeligere om dagen fordi der sker mere omkring ham, han sover i forvejen lidt lettere, der er lidt mere uro osv. Når han ligger i dine arme, så sker der det, at han lige vågner op, opdager at han er det mest trygge sted på jorden, mærker din beroligende vejrtrækning osv. og så kommer han videre i søvnen. Når han ligger for sig selv, så bliver han urolig, føler sig lidt utryg og vågner derfor lidt mere op, ked af det.
Det hjælper ofte at svøbe barnet så han allerede når han ligger i din arm er svøbt og ...
... således ikke mærker at han bliver flyttet til sin egen seng eller lift. Det at være svøbt hjælper ham også til rent fysisk at holde sammen på sig selv, så hans mororefleks ikke får lov til at gå så voldsomt igennem.
Ofte hjælper det også at give ham lidt mælk der hvor han vågner, altså både inden og så igen når han vågner op, fordi det hjælper ham med at finde roen og derefter så være i stand til at sove videre. Det er også en rigtig god idé at forsøge med en sut og gerne en sut på en stofble, så han ligger med en sutteklud ved ansigtet. Det at have noget ved ansigtet er dejligt og nært, lidt ligesom hvis du ammer, så det er godt at forsøge med dette.
Det vil også være en god idé at putte ham forholdsvis hurtigt, efter han har fået mad. Endten skal du sidde med ham hele tiden imens han sover eller også skal du flytte ham til egen seng så tidligt at han bliver lagt ned at sove på det tidspunkt hvor han registrerer at bliver lagt der, men samtidig er træt nok til at sove videre.
Når du lægger ham fra dig, så hold dine hænder på ham, vug ham blidt så han hele tiden fornemmer at du er der og stå lidt ved ham, så han fornemmer tyngden af dine hænder og et stille "syy".
Håber ovenstående hjælper dig lidt videre:o) Rigtig meget held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
Viden om børn:
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







