Svar: Amning og søvn - 9 mdr.
Kære Kristina
Det er helt naturligt at din dreng har søgt brystet, nu hvor han har været forkølet. Amningen virker for det første beroligende og tryghedsskabende for ham og for det andet, så hjælper den lune mælk til med at løsne for snottet i næsen.
Men nu hvor forkølelsen er ved at være ovre og din dreng også er så gammel som han er, så er det vigtigt at du får skruet ned for amningen. Det er godt at han har interesse for at spise, så selvom han ikke lyder til at være råsulten, så får han trods alt noget ned i løbet af dagen. I takt med at du trapper amningen ned, så begynder han dog nok at spise lidt mere og du skal være opmærksom på at tilbyde ham mange mindre måltider i løbet af dagen.
For det første synes jeg at du skal forsøge at bibeholde morgenamningen da det er en dejligt måde for jer begge to at vågne op og en god måde at forlænge natten en lille smule på:o)
Derudover synes jeg det vil være rigtig godt at du vedbliver at amme ham til natten, da amningen er en del af hans putteritual og det er dejligt for ham at falde til ro på denne måde.
Ammes i løbet af dagen skal han ikke, ammes i løbet af natten heller ikke. I forhold til hans alder er 2 amninger nok og om eftermiddagen kan han i stedet få en portion tykmælk eller lignende, så er hans mælkebehov fint dækket ind.
Han vil have behov for et mellemmåltid formiddag inden formiddagsluren og igen et mellemmåltid (tykmælk) om eftermiddagen i stedet for den amning som ligger der.
I takt med at du ammer mindre, så vil din mælkemængde ...
... naturligt mindskes og han vil derfor (forhåbentlig) også selv begynde at miste interessen. I løbet af dagen må du prøve at holde ham fra brystet og aflede ham, tilbyde ham vand eller mælk af kop, give ham et stykke brød, frugt eller lignende at sutte på.
Du kan som overgang amme ham inden du selv går i seng, men rent aldersmæssigt burde han ikke have behov for det. Det handler kun om at du et eller andet sted skal vide at han har fået og du derfor med god samvittighed kan 'nægte' ham brystet imellem kl.24 og 06. Hvis han bliver puttet omkring kl.20 og først beder om brystet kl. 02, så kan han jo faktisk godt sove igennem (6 timer) - så er det jo et spørgsmål om at de timer flyttes til mellem 24-06 da det er betydeligt rarere for alle parter. Og stille og roligt vil han så kunne sove hele natten, eller nøjes med vand.
Lad være med at ligge med attributterne fremme, tag en tætsiddende t-shirt eller lignende på, så han ikke selv kan finde brystet. Hvis det kun er amning der duer, så må du give ham brystet og få ham til ro, men gør så det at du trækker vorten ud af munden igen så snart han er rolig. Brokker han sig for meget, så giv ham den igen, men hele tiden trække brystet væk. Imens du gør dette så vip ham lidt (jeg forestiller mig at du ligger ned i sengen og ammer ham), kærtegn ham blidt, lad ham holde din hånd osv. ganske små kærtegn som stille og roligt vil være nok og brystet ikke længere behøves.
Håber at ovenstående vil hjælpe jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke med projektet og god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.
Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









