Annonce

Annonce

Brev:

Er det for godt til at være sandt?


14. januar 2007

Alder:
5 mdr.

Er det for godt til at være sandt?

Hej Helen

Nu har jeg brug for noget af din indsigt igen.

Det går ellers rigtig godt: Vores søn er nu 5,5 mrd og på trods af, at han var et lille skravl da han blev født er han virkelig kommet efter det. Han er nu 70 cm lang og vejer 9,4 Kg, hvilket jeg kan forstå, placerer ham øverst på både vægt og længde -skalaen!!! De sidste 2 måneder har hans indtag af mad (udelukkende MME efter 3 mrd) været uforandret således at han kun får 240 mL 4 gange i døgnet: kl. ca. 08, 12, 16 og 19/20.

Han ser ud til at trives på denne mængde og med disse intervaller og han har jo også taget fint på, må man sige. Som du kan se på madtidspunkterne sover han jo også flot igennem for han sover som regel fra kl. 20 til kl. 06, hvorefter der så går endnu et par timer inden han bliver sulten der ved 08 tiden.

Jeg har hørt at babyer skal have ca 1/6 del af deres vægt over et døgn, men det matcher jeg jo slet ikke med de 4 x 240 mL han får (men igen: Han virker jo glad og tilfreds, aktiv og nysgerrig og ikke sulten udenfor sine spisetider). Så egentlig går jeg ud fra at alt er som det skal være, og det sagde lægen da også til 5 måneders vaccinationen. Men jeg syntes bare, at jeg hører fra alle ...


Annonce

... kanter, at børn op til 6 mrd´s alderen (og tit ældre) stadig har brug for en flaske i løbet af natten...?

Og så forstår jeg ikke at han ikke skal have mere eller oftere.

Vi "træner" og leger med ham næsten hver dag mht at vende rundt osv, men han har ikke lært at vende sig (måske klart når han har den størrelse..?) så energiforbruget er selvf heller ikke i top endnu.

Er det helt normalt at vores søn ikke har brug for mere mad? Vi vil iøvrigt gerne igang med at give ham noget grøntsags og frugt -mos, men hvordan skal det lægges ind imellem flaskerne, skal det erstatte noget af MME´en eller gives ved siden af? Jeg ved jo godt at han selv "giver besked" når de 4 x 240 mL ikke slår til længere, men jeg vil gerne være forberedt til når indtaget skal sættes op eller suppleres med mos.

Jeg har ellers aldrig tænkt at det kunne være "et problem" at have en velnæret baby, men eftersom nogle mennesker kommenterer hans størrelse, er jeg nu alligevel blevet lidt "ramt" af disse ideer, og jeg er bange for at give ham for meget ved siden af MME´en så han bliver større. Har det overhovedet nogen relevans at tænke sådan når det drejer sig om en baby..?

Mange hilsner,
Christoffer´s mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce