Annonce

Annonce

Svar: Falde i søvn og pasning


15. maj 2006

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Malene

Jeg har svært ved at se ud af dit brev, hvordan det helt foregår hjemme hos jer og derfor vil jeg prøve at dele nogle af de tanker med dig, som jeg får, når jeg læser dit brev. Du må prøve at sortere i de ting jeg skriver, alt efter hvad der kunne passe hos jer:o)

Din datter har en alder nu, hvor hun så småt begynder at opleve verden omkring sig på en anden måde. Hun kan se længere, hun fornemmer helt klart om hun er hos mor eller hos en anden, hun fornemmer rummet hun er i, lydene omkring sig, om der kommer nogen ind af døren osv. Hun har brug for at blive skærmet og finde roen og hun skal have hjælp til dette.

Når man er så lille som din datter er, så har man brug for en fast tilknytningsperson. Det vil sige at hun har brug for at vide at du er mor og hun har brug for at knytte sig til dig. Det kan derfor være forvirrende for hende, hvis hun passes af en anden person 3 dage om ugen og du er væk.

Hun har også brug for genkendelighed. Det at noget er genkendeligt er med til at give tryghed. Når flere er omkring hende, så er der en risiko for at ting gøres anderledes, at I ikke gør de samme ting, eller ikke gør tingene på samme måde. Igen forvirrende for hende.

Fordi hun er så meget mere opmærksom nu, så har hun brug for at hendes omgivelser er rolige. Hun spejler sig i mor og hvis hun mærker din ro, så bliver hun også selv mere rolig. Hvis du virker stresset eller urolig, så smitter det af på hende.

Du fortæller at hun falder til ro i dine arme, hun har brug ...


Annonce

... for dig og lige så snart hun får lov at ligge der, så falder hun til ro - det synes jeg faktisk er godt. Måske hænger det sammen med at hun så ved hvor hun er - hos mor. Måske har hun en erfaring med at blive puttet og når hun så vågner, så er hun enten et andet sted, eller også er det en anden der tager hende op og hvor er så mor...er det sådan, så er det utrygt at skulle falde i søvn.

Jeg ved godt hvad det kræver at være selvstændig og det er også sådan at når man tager et valg så fravælger man automatisk noget andet. Når man vælger at få et barn så fravælger man også noget andet og det skal man være bevidst om. Jeg siger ikke, at du ikke skal have lov til at rejse og at arbejde, du skal bare vide at det er dit behov og ikke din datters behov.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Når det er sagt, så er det, som du selv er inde på, vigtigt at din datter passes af en som hun kender rigtig godt og det skal være en som kender hendes rutiner og som kan gøre tingene som du plejer at gøre dem. Altså en som også kender din datter rigtig godt. Det kan være tryghedsskabende at det er hjemme hos jer, men hvis det gør personen mere rolig at kunne være hos sig selv, så kan dette være den bedste løsning. Igen fordi hun spejler sig i vedkommende. Samtidig skriver du at hun er vandt til at være i hjemmet. Jeg tror desværre ikke at det perfekte svar på denne problemstilling findes, simpelthen fordi vi alle jo er forskellige.

Du må gøre det du i dit hjerte finder rigtigt:o) Håber du kan bruge mine tanker. Rigtig meget held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex

Kejsersnit (Sectio Caesarea)

Kejsersnit er for nogle kvinder den bedste og eneste måde at føde barn på og det kan foregå akut eller planlagt. De fleste kejsernit foretages efter råd fra læge, men nogle kvinder ønsker også at få foretaget kejsersnit, selvom der ikke er lægelige grunde til det.

Når du føder ved kejsersnit, vil du enten blive fuldt bedøvet eller blive bedøvet med en nål i ryggen og du vil derudover få lagt et kateter op i din blære. Din mave bliver desinficeret og dækket med et sterilt klæde....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce