Brev:
Øjenbrynsfarve

Hej Helen
Jeg er i uge 10, snart 11, og har farvet øjenbryn 1-2 gange om ugen med en brynfarve, som jeg nu, via Kemiluppen, kan konstatere indeholder allergifremkaldende stoffer. Heldigvis indholder brynfarven ifølge Kemiluppen ingen hormonforstyrrende stoffer.
Jeg har ikke haft nogen former for allergiske reaktioner efter farvningerne.
Jeg har slet ikke tænkt på før nu, at jeg ikke burde farve øjenbryn. Jeg har ellers gjort mit ...
... allerbedste for at overholde alle råd - har skiftet alle mine produkter ud med svanemærkede produkter, spiser økologisk, dyrker regelmæssig motion, har ikke rørt alkohol osv. osv.
Jeg har det helt forfærdeligt over det og er meget bange for, at jeg har skadet mit barn. Jeg holder mig selvfølgelig fra det fremover, men er der andet, jeg bør gøre nu, og bør jeg bekymre mig?
På forhånd mange tak for svar.
Med venlig hilsen
Den bekymrede
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Honning
Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.
Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.
Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
