Annonce

Annonce

Brev:

Øjenbrynsfarve


5. marts 2024

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Øjenbrynsfarve

Hej Helen

Jeg er i uge 10, snart 11, og har farvet øjenbryn 1-2 gange om ugen med en brynfarve, som jeg nu, via Kemiluppen, kan konstatere indeholder allergifremkaldende stoffer. Heldigvis indholder brynfarven ifølge Kemiluppen ingen hormonforstyrrende stoffer.

Jeg har ikke haft nogen former for allergiske reaktioner efter farvningerne.

Jeg har slet ikke tænkt på før nu, at jeg ikke burde farve øjenbryn. Jeg har ellers gjort mit ...


Annonce

... allerbedste for at overholde alle råd - har skiftet alle mine produkter ud med svanemærkede produkter, spiser økologisk, dyrker regelmæssig motion, har ikke rørt alkohol osv. osv.

Jeg har det helt forfærdeligt over det og er meget bange for, at jeg har skadet mit barn. Jeg holder mig selvfølgelig fra det fremover, men er der andet, jeg bør gøre nu, og bør jeg bekymre mig?

På forhånd mange tak for svar.

Med venlig hilsen
Den bekymrede

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce