Annonce

Annonce

Svar: Holde sig tør om natten


22. januar 2024

Kategori:
Alder:
4 år, 2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Kære Noahs mor

Tak for dit brev :)

Det er helt normalt, at Noah stadig har brug for ble om natten. Det er derfor rigtigt godt, at I bliver ved med at give ham natble på, og det er vigtigt, at I tager det stille og roligt og ikke gør noget større nummer ud af det. Han skal ikke føle sig forkert, for det er ikke forkert at have brug for en ble om natten, når man er 4 år gammel - heller ikke selvom han har været renlig om dagen, siden han var 3 år:)

Hvis han i en alder af 5 år, stadig tisser jævnligt i sengen om natten - det kan være hver nat eller et par gange om ugen eller måske et par gange om måneden, så vil det være en god idé, at du kontakter jeres læge. I kan så sammen med lægen finde ud af, hvad der skal ske og hvornår og lægge en plan:)

Du skriver, at jeres dreng enkelte nætter har haft en tør ble om natten. Det er super flot. Det tyder på, at han stille og roligt nok skal lære at holde sig tør hele natten igennem, han har bare brug for lidt tid. Når børn tisser i sengen om natten, så skyldes det ofte 3 ting:

Arvelighed: Hvis en af jer forældre har været sengevæddere som barn, så er der ca. 40% sandsynlighed for, at jeres barn også bliver det. Hvis I begge har haft problemet, så er der ca. 70% sandsynlighed for, at jeres børn også får det.

Høj natlig urinproduktion: Hjernen producerer Anti-Diuretisk Hormon (ADH), som nedsætter vores ...


Annonce

... urinproduktion om natten, så vi kan sove igennem uden at skulle tisse. Nogle børn er længere tid om at udvikle evnen til at producere nok af dette hormon, og de kan derfor ikke holde sig hele natten.

Lille blærekapacitet: Der er også børn, som har en lille blære, der ikke kan rumme den mængde urin, som udskilles om natten - det kan godt ske, selvom de producerer nok ADH. Hjernen skal både styre, hvor meget blæren kan rumme, og den skal også reagerer på signalet om, at blæren er fuld, vække barnet, så barnet kan nå toilettet. Og det fungerer ikke altid for de mindre børn.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Jeg synes ikke, at I skal vække Noah sen aften og følge ham på toilettet, så længe han ikke er ældre, og han naturligt stadig tisser så meget, som han gør om natten. Hvis han selv vågner i løbet af aftenen, må I naturligvis meget gerne følge ham på toilettet, så han hjælpes med at tømme blæren og derefter følge ham tilbage i egen seng igen, men jeg synes ikke, at I skal vække ham. Han har brug for sammenhængende søvn, og han har også stadig brug for tid, før det kan forventes, at han skal kunne holde sig tør hele natten.

Nogle børn kan godt have glæde af at blive fulgt på toilettet sen aften, men som I beskriver situationen hos jer, så lyder det til at være for tidligt, og jeg tænker, at tiden naturligt vil arbejde lidt for jer.

Jeg håber, at I kan bruge dette lidt videre, og at det også giver lidt ro :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

1. oktober 2026 | Renlighed | 2 år, 7 mdr.

Blefri og tisser meget lidt

Kære Helen Min datter på 2 år og 7 måneder har nu været blefri i 4 måneder....

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kejsersnit (Sectio Caesarea)

Kejsersnit er for nogle kvinder den bedste og eneste måde at føde barn på og det kan foregå akut eller planlagt. De fleste kejsernit foretages efter råd fra læge, men nogle kvinder ønsker også at få foretaget kejsersnit, selvom der ikke er lægelige grunde til det.

Når du føder ved kejsersnit, vil du enten blive fuldt bedøvet eller blive bedøvet med en nål i ryggen og du vil derudover få lagt et kateter op i din blære. Din mave bliver desinficeret og dækket med et sterilt klæde....

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk hjemmeside. Hvem er det egentlig udover dig som besvarer alle disse spørgsmål på denne side. For du kan da umuligt besvare dem alle ...

Tak for fantastiske guldkorn.

Mor til Mathias knap 8 måneder


Annonce