Annonce

Annonce

Svar: Vedr. døgnrytme - 10 mdr.


21. juni 2023

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

Hej med dig

Tak for dit brev og fine beskrivelse af jeres dagsrytme :)

Hvor er det dejligt at høre, at jeres datter nu sover igennem om natten - sikke en forskel fra tidligere, det er super godt gået!:)

Det lyder som om, at jeres datter trives rigtig godt med den nuværende rytme - og der er i princippet intet i vejen for, at hun går sent i seng. Det er helt okay, hvis hun har det godt med at stå senere op, sove senere lure dagen igennem og dermed også gå senere i seng, det må hun gerne! Spørgsmålet er, hvordan I har det med det?

Som udgangspunkt skal man ikke ændre noget, der fungerer - og som jeg læser dit brev, så fungerer rytmen faktisk ret fint for jer. Det lyder mere som om, at du er bekymret for, om det er okay, at hun først sover kl. 22 om aftenen, eller om hendes puttetidspunkt burde ligge tidligere - men det er okay. Og det lyder også som om, at du er bekymret for, om denne rytme så vil fortsætte - og det tænker jeg ikke. I takt med at hun bliver ældre, så vil hendes søvn og hendes rytme naturligt ændre sig, og der er intet i vejen for, at man kan hjælpe hende med at rykke rytmen frem senere hen, hvis det viser sig nødvendigt.

I skal sandsynligvis gå ud fra, at hun vil have brug for at ...


Annonce

... komme i seng ca. 4-4.5 time efter hun er stået op af sin middagslur, og hvis hun ofte står op omkring kl. 17.30, så er det helt naturligt, at hun ikke kan puttes før 21.30-22.

Hvis I ønsker at ændre på dette allerede nu, så er det hele hendes rytme, der således skal rykkes frem. Det betyder, at I så bliver nødt til at vække hende om morgenen, fordi det er hendes stå op tidspunkt, som sætter rytmen for resten af dagen. Det behøver ikke være allerede kl. 05, men modsat behøver hun heller ikke sove til kl. er næsten 8. Hun kunne måske blive vækket omkring kl. 06.30. Det vil så betyde, at hendes formiddagslur og middagslur naturligt også kommer til at ligge tidligere - og på den måde rykkes hendes nattesøvn så også frem.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Har hun brug for ca. 9 timers nattesøvn, så betyder det, at hun skal puttes ca. kl. 21 i stedet...

Det er okay, hvis hun lige nu kun viser behov for 12 timers søvn i døgnet, det kan også ændre sig i takt med, at hun bliver ældre. Det kan derfor også være, at hun fremadrettet faktisk vil kunne begynde at sove f.eks. 10 timer om natten og således sove fra 20.30 til 06.30.. men det må tiden vise.

Jeg håber, at I kan bruge disse tanker lidt videre - rigtig meget held og lykke med hende :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Slå

Det er forbudt ved lov at slå sit barn. Den såkaldte revselsesret blev afskaffet af Folketinget i 1997. At slå sine børn er således en ulovlig måde at opdrage på - og det gælder også "dask over fingrene", hvis det lille barn piller ved noget det ikke må. Et barn der bliver slået vil føle sig mindre værd.

Et barn der bliver slået er udsat for fysisk vold. Det kan være at barnet får en lussing, en endefuld, at barnet bliver sparket, rusket, brændt med cigaretter eller lignende....

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil lige fortælle, at vores datter nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.

Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse.

Så tusind tak!

Mor til pige på 18 måneder


Annonce