Brev:
Når første barn bliver til storesøster

Kære Helen,
Min datter på 2 år og 7 måneder er blevet storesøster, i det jeg fødte en dejlig lille dreng for kun 2 uger siden.
Jeg er dog meget i tvivl om, hvordan jeg og hendes far, kan gøre hverdagen rarest mulig for hende, da det jo er en stor omvæltning i hendes liv at blive storesøster.
Hun er naturligt nok blevet lidt jaloux, men har ikke (endnu) vist nogen direkte vrede mod lillebror. Jeg tror jeg er mere bekymret for om hun kan føle sig afvist af os som forældre, da et spædbarn selvfølgelig kræver meget tid. Jeg og hende har altid været rigtig tætte - Jeg har hentet og afleveret hende i dagpleje hver dag og været alene med hende alle morgenerne og eftermiddage. Hun er vant til at jeg har gjort mange af omsorgsopgaverne i løbet af dagen. Lige nu er det hendes far der gør alt det, da jeg bruger rigtig meget tid på at amme lillebror.
Jeg kan mærke at hun er en del mere irritabel når jeg leger med hende og det er let hele tiden at gøre noget ...
... "forkert". Ud over det, vil hun konsekvent ikke sige godnat til mig om aftenen mere. Det begyndte da jeg var højgravid, og tænkte at hun bare skulle have tid, men her flere måneder efter, nægter hun stadig at sige godnat til mig og det gør ondt i mit hjerte, da jeg savner min lille pige, fordi meget af tiden som sagt går med amning af den lille. Jeg er bange for at jeg har såret hende og at hun derfor afviser mig.
Jeg prøver så vidt mulig hver dag at kramme hende, og forsøge at lege lidt med hende mellem amninger og spørge interesseret ind til hende og huske masser af øjenkontakt. Dog kan det være udfordrende for mig med legene, da jeg ofte er rigtig træt..
Så mit spørgsmål er: hvordan kan jeg bedst mulig vise hende at hun er lige så ønsket og elsket som før, på trods af at lillebror fylder en del? Og med den tanke at de kan udvikle starten på et godt søskendeforhold, uden at hun skal føle sig nedprioriteret eller tilsidesat?
Med venlig hilsen
Emilie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
21. august 2025 | Udvikling | 3 år
Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...
Viden om børn:
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




