Annonce

Annonce

Svar: For meget søvn - 7 mdr.


22. december 2022

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Kristine

Tak for dit brev og velkommen hjem til Danmark, det lyder dejligt med juleferie her - jeg kan forestille mig, at familien er rigtig glade for, at I er her:)

Det gennemsnitlige søvnbehov er 14-14.5 times søvn i døgnet, for en pige på 7 måneder, og de fleste børn trives rigtig godt med en rytme, hvor de sover 2-3 lure dagligt og en længere nattesøvnen. Dagssøvnen udgør ofte ca. 3-4 timer samlet og nattesøvnen 10-11 timer.

Du fortæller, at jeres datter er begyndt at kunne sove en lidt længere middagslur på et par timer, og det lyder super godt. Det kunne godt lyde som om, at hun måske er ved at ændre rytme og derfor vil trives med f.eks. 3 lure dagligt, hvor de ene lur så er en længere lur. Det lyder super fint og helt alderssvarende, hvis det kan være på denne måde.

Du fortæller, at hun vågner kl. 07, men ofte er træt en time senere, så jeg går ud fra, at I putter hende igen omkring kl 8, og her sover hun så ½ times tid. Som jeg læser dit brev, så sover hun så endnu en lur omkring kl. 11, som også er en kort lur, og så sover hun et længere søvnstræk kl. 14-16 og kommer så i seng kl 19. Først på dagen kan hun ikke være vågen så længe af gangen, men om eftermiddagen er hun ofte vågen, til hun puttes kl., 19, og det er helt fint.

Det kan også være, at hendes rytme stille og roligt kan blive sådan, at hun generelt sover lidt senere, så hendes nuværende morgenlur bliver til en formiddagslur, middagsluren vil så ligge lidt tidligere end den gør lige nu, og så vil hun have behov for en 3. lur om eftermiddagen, så dagen ikke bliver for lang for hende - dette kunne derfor også være noget, som I kunne arbejde på. Jeg vil sende dig en dagsplan længere nede, som er et forslag til, hvordan en sådan rytme kunne se ud og dermed et forslag til, hvad I kan arbejde videre med:)

Du skriver, at du er i tvivl om, hvad du kan give hende at spise, og hun må få stort set alt nu. Så det er rigtig godt, hvis I kan tage udgangspunkt i den mad, som I andre spiser. Hun bør få 4 skemåltider dagligt - 2 x grød og 2 x grøntsagsmos. Derudover også frugtmos, ligesom hun bør få kød og fisk i sin grøntsagsmos og også skal tilbydes mad i hånden, som hun selv kan sidde med og gumle på. Det kan være agurk og brød, som du prøver med nu, det kan også være kogte broccoli- og blomkålsbuketter, en kartoffelbåd fra ovnen osv.

Hun må gerne få både flæskesteg og andesteg/andebryst kørt igennem en persillehakker eller på anden måde hakket meget fint, sammen med f.eks. kartofler og smørsovs - hun må også gerne få brunede kartofler, rødkål og lignende... Brug meget gerne jeres mad som udgangspunkt :)

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 4/05: Flaske og sover videre indtil kl. ca. 07, hvor hun vågner og dagen begynder

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 8.30: Frugtmos, frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Puttes til dagens første lur - prøv om I kan trække tiden lidt, så hun puttes lidt i 9 i stedet for kl. 08... Prøv om I kan rykke tidspunktet lidt dag for dag. Sover her måske som nu 30-40 minutter og det er fint.

Frokost 11: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med brødskorper, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur - måske kl 12 - så hun her sover f.eks. fra ca. 12-14 (i stedet for fra 14-16 ...


Annonce

... som nu - fordi hun kun sover en lur om formiddagen i stedet for to)

Eftermiddag 15: Flerkornsgrød med frugtmos som topping, frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Puttes til dagens 3. lur, måske omkring kl 16.30, igen en kort lur på måske 30-40 minutter...

Aften 17.30-18: Udgangspunktet er familiemaden, kød, fisk, kartofler, grøntsager, pasta, bulgur, ris.. vand af kop.

Flaske og puttes til natten, måske ca. 19.30-20.. det kommer an på, hvornår hun er stået op af dagens 3. lur

Sen aften 22-23: Drømmeflaske og sover herefter til næste morgen tidlig, hvor hun tilbydes flaske igen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun begynder at sove 2 timer midt på dagen og sover ½ time formiddag og eftermiddag, så hun samlet sover ca. 3 timer om dagen, så vil hendes nattesøvn skulle vare ca. 11-11.5 timer - f.eks. fra kl 19.30-20 til 07... Sover hun lidt mere om dagen, så vil hendes nattesøvn naturligt være lidt kortere, og modsat, sover hun mindre om dagen, så vil nattesøvnen være lidt længere. Og når dette er sagt, så er der naturligt tale om et gennemsnit, så nogle børn sover lidt mere og andre lidt mindre, så måske passer jeres datter og hendes rytme helt fint - og samlet får hun sit behov fint dækket :)

I skal derfor ikke ændre noget, hvis I oplever, at det faktisk fungerer godt for jer, som det er nu, og din tvivl går på, om hun sover nok. Hun lyder umiddelbart til at sove det, hun har behov for - ikke for meget og ikke for lidt. Men ønsker du at ændre lidt på hendes rytme, i håb om at hun kan sove lidt længere og så lidt færre lure, så er det også helt okay at forsøge dette - og jeg håber at mit forslag til dagsplan giver lidt idé om, hvordan det kan skrues sammen :)

Jeg kan godt forstå, at du synes, det er grænseoverskridende med mad i hånden, og det er også vigtigt, at du altid har hende under opsyn, når hun sidder med noget selv. Især hvis hun har fået tænder, så kan hun let få bidt et stykke af - men hun kan også, selvom hun ikke har tænder endnu.

Det er vigtigt, at det du giver hende er bløde fødevarer. Det kan f.eks. være en appelsinbåd, som hun kan sidde og sutte saften ud af, du må også gerne give hende en lille smule hindbær, lidt kiwi eller lignende direkte ind i munden... Det kan også være godt kogte grøntsager eller grøntsager bagt i ovnen. Det kan også være ristede rugbrødsbjælker, en tvebak eller lignende. Hun må ikke få hårde ting, der knækker meget let og heller ikke noget med skræl, som kan sætte sig fast i halsen. Hun bør f.eks. ikke få rå æblebåde eller gulerod, ligesom tomat med skræl heller ikke fungerer. Vindruer bør skæres i kvarte og skrællen fjernes, hvis du gerne vil give hende det.

Du kan også købe en frugtfeeder, babyfeeder - som er en lille beholder, hvori du kan komme kogte grøntsager eller frugt, og så kan hun sidde og sutte og gnaske igennem beholderen. Det giver naturligt ikke samme træning, som at sidde med maden direkte, men det kan bruges en gang imellem, og det er bedre, end at hun ikke får lov:)

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre - og jeg vil anbefale dig meget at købe et par af mine bøger, nu hvor du er i Danmark. Det kunne f.eks. være "Helens bog om Børn & Mad" (2021) og "Helens bog om Børn & Søvn" (2022). Vær opmærksom på at få fat nyeste udgaver.

Rigtig glædelig jul til jeres lille familie - og fortsat god juleferie :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.

NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce