Annonce

Annonce

Brev:

Væske på ørene


16. november 2022

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Væske på ørene

Hej Helen

Jeg har været til ørelæge med lillebror, og han var fyldt op med væske… så, der har vi jo så grunden til hans MANGE opvågninger og amninger om natten. 😢
Derudover kom der en tand lige efter mit seneste brev. Så det hele giver mening nu.

Jeg har mere ro i nætterne og amningerne nu, eftersom jeg ved, at det er det som hjælper ham, men jeg kunne godt tænke mig at høre, om du alligevel har nogle fif eller andet, til hvordan vi “overlever” ventetiden til næste lægebesøg. Aftalen er, at vi skal til tjek igen i starten af januar, og hvis ikke det er bedre skal han have dræn.

Han vågner hver eller hver anden time hele natten, ...


Annonce

... og jeg ammer hver gang. :/ de fleste gange tager det ikke mere end 20 min før jeg ligger i min seng igen.

Jeg har bestilt tid til zoneterapi og kraniesakral terapi i et forsøg om det kan hjælpe.. det har jeg læst at det kan 🤷🏻‍♀️
Derudover har jeg hævet hans seng yderligere! Og giver Panodil til nat. Hvor længe må man i øvrigt give Panodil?

Da han er 7 måneder burde jeg jo fjerne amningen til formiddagslur, men jeg føler ikke rigtigt, at jeg kan tage den lige nu.. jeg synes jo at det er synd, hvis det hjælper med at tage et tryk når jeg ammer?
Eller skal jeg bare gøre det alligevel?

Venlig hilsen
N

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Angst hos børn

Børn vil i løbet af deres liv have perioder, hvor de er bange for forskellige ting. Man kan skelne lidt imellem frygt og angst. Barnet kan f.eks. blive bange for en stor hund der står og gør - her er der tale om frygt, og det kan være hensigtsmæssigt, fordi det er med til at holde barnet fra en situation, som måske kan være farlig.

Angst ligger lidt dybere og det kan f.eks. være når barnet ikke kan falde i søvn på grund af f.eks. tordenvejr. Når barnet oplever angst, så oplever...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce