Brev:
Væske på ørene

Hej Helen
Jeg har været til ørelæge med lillebror, og han var fyldt op med væske… så, der har vi jo så grunden til hans MANGE opvågninger og amninger om natten. 😢
Derudover kom der en tand lige efter mit seneste brev. Så det hele giver mening nu.
Jeg har mere ro i nætterne og amningerne nu, eftersom jeg ved, at det er det som hjælper ham, men jeg kunne godt tænke mig at høre, om du alligevel har nogle fif eller andet, til hvordan vi “overlever” ventetiden til næste lægebesøg. Aftalen er, at vi skal til tjek igen i starten af januar, og hvis ikke det er bedre skal han have dræn.
Han vågner hver eller hver anden time hele natten, ...
... og jeg ammer hver gang. :/ de fleste gange tager det ikke mere end 20 min før jeg ligger i min seng igen.
Jeg har bestilt tid til zoneterapi og kraniesakral terapi i et forsøg om det kan hjælpe.. det har jeg læst at det kan 🤷🏻♀️
Derudover har jeg hævet hans seng yderligere! Og giver Panodil til nat. Hvor længe må man i øvrigt give Panodil?
Da han er 7 måneder burde jeg jo fjerne amningen til formiddagslur, men jeg føler ikke rigtigt, at jeg kan tage den lige nu.. jeg synes jo at det er synd, hvis det hjælper med at tage et tryk når jeg ammer?
Eller skal jeg bare gøre det alligevel?
Venlig hilsen
N
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
Viden om børn:
Børneeksem
Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.
Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




