Annonce

Annonce

Svar: Powernap - 2 mdr.


25. august 2022

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære A.

Tak for dit brev :) Dejligt at høre, at du har kunne bruge mit sidste svar - og det lyder som om, at det går godt med amningen igen, godt gået!

Det er naturligvis helt okay, at I vælger at supplere amningen med en flaske om eftermiddagen. Det, I skal være opmærksomme på er, at jo mere flaske han får - og jo mindre han kommer til brystet - jo mere vil din mælkeproduktion falde og jo større sandsynlighed er der for, at han vil foretrække flasken fremfor brystet. Sandsynligheden øges også, jo yngre han er og jo mindre veletableret amningen er.

Det betyder dog ikke, at det er forkert at give ham en flaske - det betyder blot, at I naturligt skal have lidt overvejelser med jer i jeres valg - og der er naturligt også fordele ved at give flaske. Far kan f.eks. også give mælk, og på sigt kan det være lettere for far eller andre at passe ham, hvis du starter på arbejde, og far f.eks. overtager en del af barselsperioden - og jeres dreng er vant til at få flaske.

I må gerne forsøge om en 3-lure-om-dagen kan fungere for jeres dreng nu, hvor han er 10 uger gammel. Måske kan det fungere - der sker ikke noget ved at prøve :) I skal dog være opmærksomme på, at hans søvnbehov vil være ca. 15 timer i døgnet, og hvis han ofte sover 12-13 timer om natten fra kl. 18 til 06/07, så er der naturligt ikke mere end 2-3 timers dagssøvn at gøre godt med. Det er derfor begrænset, hvor lange lure han kan forventes at tage. Modsat - hvis I kan vænne ham til at sove nogle lidt længere søvnstræk om dagen, så vil nattesøvnen ...


Annonce

... naturligt også blive kortere, og hele døgnet vil sandsynligvis hænge bedre sammen for både jer og jeres lille dreng :)

Børn sover meget forskelligt i 2 måneders alderen, nogle børn sover 2 meget lange lure, andre børn sover 4 korte lure, og så er der også børn, som i denne alder begynder at have en rytme med 3 lure - så ja, I må gerne forsøge, og så må I se, hvad der sker:)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Du kan evt. forsøge at lægge et bad ind midt på dagen. Badet kan være med til at aktivere ham ekstra godt, så han bliver ekstra motorisk og mentalt træt, samtidig kan det forlænge hans vågenperiode lidt, så når han så puttes, vil han måske kunne tage et længere søvnstræk, før han så vågner igen. Især hvis han samtidig bliver ammet rigtig godt af, før han så puttes til sin lur. Han må faktisk gerne både få mælk, før han kommer i bad, så han har lidt at forbrænde af, og så fyldes op med mælk igen efter badet, altså lige før han puttes til sin middagslur.

Du må også gerne lægge dig med ham og amme ham i dobbeltsengen, hvis det kan gøre, at han så sover et lidt længere søvnstræk, eller du kan komme ham i barnevognen og trille ham en længere tur, for på den måde at holde ham sovende i mere end 20 minutter og stille og roligt komme ind i en rytme, hvor han netop vænnes til at skulle sove et lidt længere søvnstræk midt på dagen. Det handler om at få påvirket hans indre ur til netop selv at føle dette behov, så det bliver naturligt for ham på sigt :)

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre - rigtig meget held og lykke fortsat:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce