Annonce

Annonce

Svar: Svær putning til nat


16. april 2022

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med jer

Tak for jeres brev og fine beskrivelse af jeres dreng og alle jeres tanker - og velkommen tilbage, dejligt at høre fra jer igen :)

Det er dejligt at læse, at jeres dreng stortrives, som han gør. Jeg ved fra jeres tidligere breve, at I havde en rigtig svær start, så det er virkelig dejligt at læse, at I er kommet så godt igennem det - og I beskriver en dreng, der er jordens gladeste og sjoveste barn i løbet af dagen, som tilmed sover rigtig godt i dagtimerne - det er så dejligt.

I spørger, om jeg kan se nogle udfordringer, som I ikke selv har erkendt.. og det tror jeg faktisk godt, jeg kan...:)

Det gennemsnitlige søvnbehov for et barn på knap 1 år vil være 13.5-14 timer i døgnet. Jeres dreng sover ofte 4 timer i løbet af dagen (2 timer formiddag og 2 timers middagslur), og det betyder, at han skal sove ca. 10 timer om natten. Da han står op omkring kl. 06.30 (mellem 06-07), så bør hans puttetidspunkt være omkring kl 20.30 og ikke allerede kl. 19-19.30, hvor I forsøger at putte ham nu. Som jeg ser det, så hænger jeres drengs protester om aftenen altså sammen med, at han bliver puttet for tidligt.

Samtidig vil de fleste børn i jeres drengs alder ikke være parate til at sove, før de har været vågne i ca. 4 timer - fra de står op af deres middagslur. I fortæller, at han ofte sover middagslur fra 15-17, og når han står så sent op af middagsluren, så betyder det, at han faktisk ikke vil være putteklar før omkring kl 21... Det er altså også med til at forklare, hvorfor han ofte ikke sover før dette tidspunkt om aftenen.

Det er et super godt putteritual I har med bad, nattøj og boglæsning. I må også meget gerne tilbyde ham en godnatgrød, så han er fyldt op med lidt ekstra i maven, før han skal sove. Badet efterfulgt af godnatgrød kan være med til at give ham fysisk ro og gøre, at han bedre kan koble fra og sove. Og at putte ham med flaske og godnatsange lyder så fint, trygt og dejligt... det er bare for tidligt, og derfor finder han ikke ro, men begynder at hoppe rundt, rejse sig, protestere..:)

Det er vigtigt, at I ikke putter ham, før han er parat. Og da han ofte først sover 20.30-21, så synes jeg ikke, at I skal putte ham før. Hvis I ...


Annonce

... bliver ved med at putte ham tidligere, så lærer han, at putteritualet skal være 1-1.5 time og netop bestå af et ritual, hvor han skal forsøge at kravle ud af sengen og blive mere og mere frustreret og ked af det. Bliver han derimod puttet, når han er parat til at sove, så vil han lære at lægge sig ned, finde mentalt og fysisk ro og overgive sig til søvnen inden for ca. 15 minutter - med samme putteritual, som I iøvrigt har lige nu (boglæsning, godnatsang, flaske, beroligende hænder, kys og kram).

Jeg forstår godt, hvis I ønsker, at han skal gå tidligere i seng, så I forældre også har lidt aftentid for jer selv, men løsningen er altså at putte ham, når han er parat og ikke før. Når han på den måde har lært at falde i søvn inden for ca. 15 minutter, fordi han er parat til det, så kan I gradvist rykke hans puttetidspunkt frem, så han f.eks. starter med at blive puttet kl 21, så 20.45, så 20.30, 20.15, 20.00. I takt med at han på den måde puttes tidlligere og nattesøvnen dermed bliver længere, så vil dagssøvnen måske afkortes af sig selv, ellers kan det være nødvendigt, at I vækker ham fra middagsluren, så han gradvist sovere kortere tid der. Kommer han på sigt op af sin middagslur kl 16, vil han naturligt bedre kunne blive puttet omkring kl 20. Men det er vigtigt, at det sker med små skridt og at I ikke fra den ene dag til den anden fjerner en time af hans middagslur:)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er vigtigt ikke at gøre putning til en kamp, og når børn protesterer mod søvnen, så er det vigtigt at finde ud af hvorfor. Der er ofte en god grund til, at børn ikke kan sove, og hvis man kender grunden, så er det naturligt lettere at hjælpe. Vi skal hjælpe vores børn, anerkende dem og støtte dem, så de så vidt muligt ikke er ulykkelig eller bliver hidsige (eller måske snarere frustrede over at skulle sove), og det er vigtigt, at give barnet en følelse af, at det er trygt og dejligt at komme i seng. Det er vigtigt, at det er rart at skulle overgive sig til søvnen og ikke forbindes med kamp og ubehag - hvis børn er trygge ved at sove, så har de basis for gode søvnvaner senere hen i livet.

Jeg håber, at I kan bruge disse tanker lidt videre - rigtig meget held og lykke :)

Rigtig god påske!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Igen må jeg ty til dig som fantastisk hjælper og rådgiver.

Min skønne søn på 11 måneder skal starte i dagpleje i morgen og jeg er virkelig i krig med mine følelser.

Øv altså. Helen, jeg har virkelig brug for et ærligt råd og jeg har brug for at få sat sindet lidt på lavt blus.

Mange kærlige hilsner
Mor til dreng på 11 måneder


Annonce