Annonce

Annonce

Svar: Ammestop er nu en realitet


9. marts 2022

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære fortvivlede mor

Tak for dit brev og dine åbne og ærlige tanker :)

Jeg kan godt forstå, du synes det er hårdt - og det er naturligt også voldsomt at gå fra amning før putning og nat til ingen amning overhovedet (dog amning om morgenen, de sidste to dage). Jeres datter forstår naturligt ikke, hvorfor brystet pludselig bliver taget fra hende, og det kan man jo ikke fortænke hende i:)

Det er dog vigtigt, at du husker på, at det er brystet, som hun skal undvære - hun skal ikke undvære sin mor, og hun skal ikke undvære sin far. Hun har mennesker omkring hende, som elsker hende højt, og som vil hende det bedste. I er der, knuser, krammer, går rundt med hende osv., som hun viser behov for - hun er ikke alene, og hun bliver ikke ignoreret, I er der stadig for hende, og derfor er det ikke skadeligt for hende, at du ikke længere tilbyder brystet.

Hun er 14 måneder gammel og har ernæringsmæssigt ikke længere behov for mælken, og der er ingen grund til at give hende flaske (selvom jeg godt forstår, at I har forsøgt). Du kan dog med fordel indføre en godnatgrød, gerne sammen med en kop mælk (kold eller lun). Det vil give ro i maven og gøre, at hun ikke søger brystet, fordi hun reelt er sulten eller tørstig.

Det vil også være rigtig godt, hvis du kan indføre en putteklud, bamse, slaskedukke eller lignende. Gerne noget, som dufter lidt af dig. De fleste børn er mellem 12-18 måneder, før de bevidst begynder at kunne bruge en sådan substitut - og det vil netop skulle være en substitut for brystet. Det skal være noget, som kan følge hende og som hun kan bruge i alle situationer, hvor mor på sigt ikke er tilgængelig, så andre også kan putte hende og så hun f.eks. kan puttes i institution.

Det lyder ...


Annonce

... ikke som om at historielæsning eller godnatsang fungere lige nu og det er helt okay. Måske kan I finde en lille spilledåse, eller blot afspille en godnatsang, som på den måde kan blive en del af hendes godnatritual. Og hvis det også er for meget for hende, så er det naturligvis helt okay.

Det er helt normalt, at hun nogle gange vil være hos dig - så hun netop stadig har mor, selvom brystet ikke er muligt - og andre gange hellere vil være hos far. Det kan f.eks. handle om, at hun kan dufte din mælk og fornemme brystet og bliver ked af at du overhører hendes signaler med at ville amme, og så er det lettere at finde ro hos far. Det er dog ikke en afvisning af dig personligt, men blot udtryk for, at hun lige nu måske bedre kan finde ro hos far, fordi han ikke forvirrer hende - her er amning jo helt udelukket.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

I skal gøre det, som I fornemmer virker. Hvis det er, at far går rundt med hende i den mørke gang, så er det fint. I skal ikke kræve, at hun puttes i egen seng med det samme, hvis hun ikke vil dette - det skal hun nok lære på sigt. Lige nu er det vigtigste, at hun lærer, at brystet ikke længere er tilgængeligt og finder ud af, at hun godt kan sove uden brystet. Hun kan lære at falde i søvn i sin seng senere - så gør det, som virker, også selvom det er forskelige ting, der virker hver aften.

Når hun bare vi ligge på dig og søger din favn mere, så giv hende endelig mulighed for det. Det er netop mor hun søger, og det er rigtig dejligt. Det er netop vigtigt, at hun har følelsen af, at du stadig er der for hende - det er ikke mor, men brystet som er væk nu, mor er der stadig.

Jeg håber, at du har fået lidt ro med på vejen - rigtig meget held og lykke med projekt putning uden amning de næste dage :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Det går rigtig fint med Emilie, hun er blevet supergod til at sove i barnevognen og sover nu 2 lure om dagen på ca. 2-3 timer, så det er skønt - tak for dit forrige råd :o)

Hilsen Emilies forældre


Annonce