Svar: Dreng på 17 mdr står tidligt op
Kære Mira
Tak for dit brev og fine beskrivelse af jeres lillebrors rytme og alle dine tanker :) Jeg vil naturligvis meget gerne dele lidt tanker med jer.
Jeg ved fra dine tidligere breve, at lillebror er født før tid, og det kan godt betyde, at han har brug for to lure i længere tid, det er altså helt okay, hvis han endnu ikke er parat til en længere middagslur midt på dagen, den fleksiblitet må være der. Jeg er dog helt enige med jer i, at selvom han trives med sin nuværende rytme, så fungerer det ikke for nogen af jer andre, og det er derfor en god idé, at I forsøger at hjælpe ham til en rytme, som kan fungere bedre for jer alle :)
Jeres dagsrytme med tidspunkter for mad ser umiddelbart rigtig fint ud. Hans spisetider passer rigtig fint, og som du skriver, så vågner han ikke umiddelbart fordi han er vant til at få morgenmad - han kan dog godt være sulten. Derfor tænker jeg, at I skal forsøge, om I kan give ham et lidt større godnatmåltid, meget gerne en portion grød eller en portion havregryn med mælk. Noget som vil mætte ham lidt mere til natten end godnatbananen. Det er første udgangspunkt at sikre, at han ikke vågner, fordi han er sulten. Men ellers lyder måltiderne i løbet af dagen og tidspunkterne fine :)
Derudover så fortæller du, at I har forsøgt at strække tiden om formiddagen, så han gradvist blev puttet senere og senere til formiddagslur. Det er lykkes for jer kortvarigt at vænne ham til at blive puttet kl 09, men det varede kun få dage... Og jeg tænker ikke, at I skal starte her - jeg tænker faktisk, at I skal forsøge at afkorte hans opvågning om ...
... natten eller mere korrekt sagt - afkorte tiden han er vågen tidlig morgen, så det bliver til en opvågning mere end en decideret vågenperiode.
Det vil sige, at hvis han vågner kl 04, så skal I forsøge at putte ham igen så hurtigt det er muligt. Måske kan han puttes kl 06 og så sove videre til 07, hvor dagen så kan begynde, måske kan han puttes allerede kl 05.. Gradvist altså forsøge at afkorte hans vågenperiode tidlig morgen, så han går fra at være vågen i 4 timer til at være vågen i 3 timer, 2 timer, 1.5 time, 1 time, 45 minutter, 30 minutter, 15 minutter, 5 minutter... Så I på den måde får forlænget hans nattesøvn og på den måde også arbejder på at få ham til at sove til f.eks. kl 06, så dagen starter der i stedet.
Og så vil I naturligt stadig skulle holde fast i de to dagslure lidt endnu - men formiddagsluren vil måske ligge kl 9 og middagsluren kl 13.30.. og på den måde vil puttetidspunktet om aftenen stadig passe med at være omkring kl 19.30-20, som nu. Jeg tænker som sagt, at han har brug for sine to lure, det er ikke dette, som I lige nu skal ændre på, men i stedet hans nattesøvn/stå op tidspunkt. Og dette altså ikke ved at strække tiden, før I putter ham til formiddagslur, men i stedet ved at afkorte tiden, hvor han er vågen om morgenen, putte ham igen og så gradvist starte dagen senere.
Lige nu vil I sandsynligvis ikke kunne putte ham allerede kl 05, det vil være en gradvis ændring, men det kan godt lade sig gøre hen af vejen og for mig at se må det være vejen frem hos jer :)
Rigtig meget held og lykke med det projekt! Og rigtig glædelig jul og godt nytår:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.
Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
Viden om børn:
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!











