Brev:
Min søn er urolig tidlig morgen - opfølgning

Kære Helen
Tak for svaret - jeg har i den forbindelse et par opfølgende spørgsmål.
Jeg har stadig ikke taget en beslutning om at starte med flaske i det små - F.eks. En flaske sen aften. Hvordan kan jeg forholde mig, hvis jeg fortsat ønsker at fuldamme og vente med flasken?
Om dagen ammer jeg ofte ved begge bryster ved hver amning og selvom jeg stadig tror at der er mælk nok, kan det knibe for ham at holde koncentrationen. Jeg gør hvad jeg kan i den forbindelse med at amme i mørke og rolige omgivelser og nogle gange med en stofble over skulderen, men det synes ikke at gøre den store forskel for koncentrationen.
Vi fik en kontrolvejning i går og min søn ligger stadig på sin kurve og vejer 5700. Ville en flaske mon ...
... kunne gøre, at han tager (mere) på?
Jeg forstår at modermælk mætter mindre end mme, men jeg synes det skal være en klart win win før at vi starter med flasken før end jeg havde beregnet dvs. både win på hans vægt og hans (og vores) søvn. Og i disse corona tider tænker jeg, at han skal have så mange af mine antistoffer efter vaccinen som muligt. Det giver jo også ekstra arbejde med flaskerne. Tror du at det vil være tilfældet - altså en win win for alle?
Bedste hilsner
Christina
PS Jeg glemte at spørge dig til om du anbefaler at vi vækker vores søn kl 18-19 således at han alene powernapper der, og først lægges egentlig i seng senere? Hvis vi ikke vækker ham, sover han blot videre, men jeg troede ikke man skulle vække en baby.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Udmalkning af modermælk
Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:
1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




