Annonce

Annonce

Brev:

Alene med to børn - gode råd at klare det


27. oktober 2021

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Alene med to børn - gode råd at klare det

Hej Helen😊

Så er der opstået en ny situation herhjemme. Min mand har fået aftenarbejde, hvilket betyder, at jeg skal ‘klare’ to børn med meget forskellige behov alene.

Jeg fik en dårlig smagsprøve i går, så kan slet ikke se, hvordan jeg skal klare det. Storebror på 3 skal hentes, leges med, spise og puttes. Lillebror på 6 uger (født 11 dage efter termin) er begyndt at være umulig/urolig om eftermiddagen. Han har nærmest ikke grædt indtil nu, men de sidste par dage har han slet ikke kunne overgive sig til søvnen om eftermiddagen og er dermed blevet meget ulykkelig. Når han endelig falder i søvn, så sover han kun mellem 5-15 min inden han bliver urolig og græder igen.

Jeg har prøvet at vugge i armene, og det er klart det, der fungerer bedst, men det er ...


Annonce

... bare ikke holdbart for så har jeg ikke armene fri til at lege og sørge for den store. Derudover har jeg prøvet slyngevuggen med motor og bæresele, men det er som om, at han er blevet så overtræt, at han ikke kan finde ro. Jeg synes, at jeg forsøger at putte ham, når han viser tegn på det, men det er klart, at der sker meget omkring ham på det tidspunkt med en storebror hjemme. Det er meget vigtigt for mig, at storebror ikke hele tiden kommer til at føle sig tilsidesat og at vi som det mindste har mulighed for en stille og nærværende putning.

Har du nogle råd til, hvordan jeg kan forsøge at tilfredsstille begges behov, og hvordan jeg kan klare eftermiddag/aften? Og hvordan jeg kan afhjælpe lillebrors eftermiddags/aften uro?

Tak for nogle altid brugbare råd😊

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex

Fontanellen

Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.

Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce