Brev:
Alene med to børn - gode råd at klare det

Hej Helen😊
Så er der opstået en ny situation herhjemme. Min mand har fået aftenarbejde, hvilket betyder, at jeg skal ‘klare’ to børn med meget forskellige behov alene.
Jeg fik en dårlig smagsprøve i går, så kan slet ikke se, hvordan jeg skal klare det. Storebror på 3 skal hentes, leges med, spise og puttes. Lillebror på 6 uger (født 11 dage efter termin) er begyndt at være umulig/urolig om eftermiddagen. Han har nærmest ikke grædt indtil nu, men de sidste par dage har han slet ikke kunne overgive sig til søvnen om eftermiddagen og er dermed blevet meget ulykkelig. Når han endelig falder i søvn, så sover han kun mellem 5-15 min inden han bliver urolig og græder igen.
Jeg har prøvet at vugge i armene, og det er klart det, der fungerer bedst, men det er ...
... bare ikke holdbart for så har jeg ikke armene fri til at lege og sørge for den store. Derudover har jeg prøvet slyngevuggen med motor og bæresele, men det er som om, at han er blevet så overtræt, at han ikke kan finde ro. Jeg synes, at jeg forsøger at putte ham, når han viser tegn på det, men det er klart, at der sker meget omkring ham på det tidspunkt med en storebror hjemme. Det er meget vigtigt for mig, at storebror ikke hele tiden kommer til at føle sig tilsidesat og at vi som det mindste har mulighed for en stille og nærværende putning.
Har du nogle råd til, hvordan jeg kan forsøge at tilfredsstille begges behov, og hvordan jeg kan klare eftermiddag/aften? Og hvordan jeg kan afhjælpe lillebrors eftermiddags/aften uro?
Tak for nogle altid brugbare råd😊
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
Viden om børn:
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




