Annonce

Annonce

Svar: Danskvand med citrus


31. juli 2021

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Mette

Tak for dit spørgsmål :)

- Og kæmpe stort tillykke med, at du har fået en lille dreng, hvor dejligt:)

Danskvand er et gammelt husmoderråd mod svamp. Det er dog danskvandet, som virker og ikke "citrus". Dansk vand har en sur pH som skulle hæmme svampevækst.

Belægningerne i din drengs mund kan fjernes med lidt gaze eller et tyndt stykke stof, som du dypper i danskvand og så fjerner med din finger. Det er også en god idé, hvis du vasker dine brystvorter med danskvand før og efter hver amning.

Du skal derudover være opmærksom på, at hvis han bruger sut eller flaske, eller ammer med ammebrik eller lignende, så skal alle dele koges dagligt i 10 minutter. Det gælder også, hvis du bruger brystpumpe og malker ud.

Det er godt, hvis du kan lade dine bryster lufttørre imellem amningerne, så de får luft og lys, det kan også være med til at hæmme svampevækst.

Det er godt at skifte ammeindlæg ved hver amning, så længe I har problemer med svamp. Nogen mener at ammeindlæg i uld er gode, når man har problemer med svamp, da uld kan være med til at dræbe bakterierne. Andre mener, at man bør bruge engangs ammeindlæg og skifte dem hver gang. I hvert fald bør du være ekstra opmærksom på hygiejnen omkring brystet.

Det er en god idé at bruge en BH af bomuld og ikke kunststof, da bomuld giver et bedre "hud-miljø", som nedsætter svampevækst.

Du bør vaske Bh, sengetøj og håndklæder ved mindst 60 grader...

Du bør være tilbageholdende med at spise søde sager, slik og andet, da nogen mener at "sukker" kan få svampen til at vokse.

Du kan til gengæld have glæde af at spise surmælksprodukter eller ...


Annonce

... mælkesyrebakterier.

Hvis intet af ovenstående hjælper, så vil det være godt at få medicinsk behandling, og det er vigtigt at både du og din dreng bliver behandlet, ellers vil I smitte hinanden igen og igen. Behandlingen kan f.eks. være en creme eller mundgel, som du både smører på brystet og i munden på din dreng.

Vær opmærksom på, at hvis han har svamp i munden, kan han også have det i bleområdet og skal derfor også behandles der.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Og så tilbage til dit egentlige spørgsmål omkring danskvand. Du må gerne bruge danskvand til at rense ham i munden med, når det er for at behandle svamp/trøske. Du skal sikre dig, at han ikke drikker danskvandet, men at det så vidt muligt kun bruges til at behandle med - synker han noget af det, så er det okay, men han skal som udgangspunkt ikke drikke danskvand :)

Der er som udgangspunkt ikke grund til at give ham citrus, da det er dansk vands pHværdi som skulle have effekt, og jeg tror ikke den ændrer sig ved at der kommer citrus i vandet... Så vidt jeg kan læse mig frem til, så er citrus i danskvand dog ikke skadeligt. Det er tilsat aroma og ikke frugtsyre, så det påvirker ikke tænderne (men nu har din dreng jo endnu ikke tænder).

Så.. du må gerne rense hans mund med danskvand, blot være opmærksom på, at han ikke skal drikke danskvand, og der sker sandsynligvis ikke noget ved, at du bruger danskvand med citrus. Jeg vil dog sige, at hvis du har brugt dansk vand i flere dage, og der ikke er nogen effekt, så lyder det som om, at der er behov for en anden behandling, og det vil være godt, at du drøfter det med din læge :)

Håber du kan bruge dette lidt videre, rigtig meget held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.

Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.

Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hormonbehandling

Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.

Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce