Svar: Nægter middagssøvn, men kan hun undvære den?
Kære mor til Johanne og lillebror
Tak for dit brev og stort tillykke med, at I har fået en lillebror - hvor dejligt! Og velkommen tilbage, dejligt at høre fra dig igen :)
Det gennemsnitlige søvnbehov for 2 årige børn ligger på 13 timer i døgnet, og for 3 årige er behovet ca. 12 timer. Og det lyder som om, at Johanne de fleste dage faktisk trives rigtig fint med at få 12 timer fra kl 19-07, mens hun andre dage naturligt har behov for at sove lidt mere - og når I så kører i bilen, klapvognen eller lignende, så falder hun naturligt i søvn.
Når børn begynder at kunne undvære deres middagslur, så vil der ofte være tale om en overgang, så hun nogle dage klarer sig fint uden og andre dage stadig har brug for luren. Og det er vigtigt at give denne fleksibilitet. Hos jer betyder det dog at de dage, hvor hun sover, så påvirker det jeres aftener og nætter rigtig meget, og jeg kan derfor godt forstå, at I forsøger at undgå dagssøvnen. Og det tænker jeg faktisk også lyder helt okay. I beskriver jo en pige, som faktisk trives rigtig godt, selvom middagsluren springes over. Hun sover en god lang nattesøvn, hun falder ikke i søvn foran fjernsynet om eftermiddagen, hun virer til at have mere overskud, og I har langt færre konflikter end tidligere, og alt i alt er hun igang med en rigtig god og sund udvikling, der sker bare rigtig meget både motorisk og mentalt.
Der er ingen tvivl om, at dagssøvn giver Johanne noget andet end nattesøvnen gør. Dagssøvn kan reparere på en dårlig nattesøvn, men nattesøvn kan ikke på samme måde reparere eller gøre det ud for manglende dagssøvn. Hvis der er dage, ...
... hvor I tydeligt mærker, at Johanne har brug for at få sin lur, dage, hvor hun næsten ikke kan hænge sammen, så synes jeg derfor at I skal give hende en lur. Som du skriver, så kan vi jo alle sammen have dage, hvor det er nødvendigt, og hos børn (og ældre mennesker) er der naturligt flere af disse dage. Og så må hun komme senere i seng om aftenen.
Jeg tænker dog også, at de dage, hvor I kan holde gang i hende, og hun derfor ikke når at falde i søvn, så er det helt okay at gøre dette, og hvis det holder humøret højt og giver overskud, at I sidder og synger "oppe i Norge", så gør I bare det :) Ender hun så med at falde i søvn, så er det sådan, og så må I vække hende, så hun ikke sover en længere lur, men blot får en powernap, et lille afbræk.
Vågner hun af sig selv om morgenen eller vækker I hende? Der er nemlig også den mulighed, at I ikke vækker hende om morgenen, men lader hende vågne af sig selv. Hvis hun vågner af sig selv, så er der større sandsynlighed for, at hun ikke behøver sove i løbet af dagen. bliver hun derimod vækket om morgenen, så kan behovet for et middagshvil eller powernap blive forstærket. Så når du lige nu er hjemme på barsel, så kan det være en overvejelse værd at lade hende sove til hun vågner af sig selv. Hvis hun altid vågner kl 07, så er det naturligt helt fint, og så er det sådan, det er. Men kan hun nogle gange sove til bare 7.30, så kan det faktisk godt være med til at gøre en forskel for jer.
Og ja - ellers så er det sandsynligvis tiden, der må arbejde lidt for jer. Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre og ønsker jer alle fire en rigtig god sommer :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.
Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III
Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.