Brev:
Ingen søvn - 5 mdr. - part II

Hej Helen.
Lige en opfølgning på dit svar.
Han får ca. 1/2 dl grødmos og 1/2 dl grøntsagsmos, så jeg tænker også at vi sagtens kan starte på lidt grød om morgenen også.
Du skriver det er okay, at han tager sit længste søvntræk om aftenen, men jeg synes jo netop ikke på noget tidspunkt i løbet af natten, at han tager et langt søvntræk, når han vågner hver 3.kvarter?
Han bliver aldrig puttet med flasken i munden, han er altid bevidst om, at han bliver lagt tilbage i tremmesengen, så det er ikke derfor han vågner hver 3. kvarter. Han har også sovet i sovepose siden han var 2 mdr, denne har ingen effekt. Hverken på eller uden.
Jeg har også prøvet at ...
... ligge mine hænder, end tungere dyne og pude over hans ben, men han er så stærk i benene at han faktisk bare flytter dynen eller puden.
En anden ting jeg har tænkt på, er at han jo altid om natten tager sine ben op i 90 grader, dette gør han aldrig i løbet af dagen.
Han har heller ikke fundet sine fødder endnu.
Burde han kunne gøre dette nu?
Når han ligger på sit legetæppe, er det mest hans hænder han bruger. Benene ligger oftest stille.
Han ligger rigtig fint på maven, og har fint overskud til at snakke imens og gribe ud efter legetøj.
Han har dog ikke fundet fidusen i at vende sig endnu, hverken den ene eller den anden vej.
Hilsener herfra
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!




