Brev:
Ingen søvn - 5 mdr. - part II

Hej Helen.
Lige en opfølgning på dit svar.
Han får ca. 1/2 dl grødmos og 1/2 dl grøntsagsmos, så jeg tænker også at vi sagtens kan starte på lidt grød om morgenen også.
Du skriver det er okay, at han tager sit længste søvntræk om aftenen, men jeg synes jo netop ikke på noget tidspunkt i løbet af natten, at han tager et langt søvntræk, når han vågner hver 3.kvarter?
Han bliver aldrig puttet med flasken i munden, han er altid bevidst om, at han bliver lagt tilbage i tremmesengen, så det er ikke derfor han vågner hver 3. kvarter. Han har også sovet i sovepose siden han var 2 mdr, denne har ingen effekt. Hverken på eller uden.
Jeg har også prøvet at ...
... ligge mine hænder, end tungere dyne og pude over hans ben, men han er så stærk i benene at han faktisk bare flytter dynen eller puden.
En anden ting jeg har tænkt på, er at han jo altid om natten tager sine ben op i 90 grader, dette gør han aldrig i løbet af dagen.
Han har heller ikke fundet sine fødder endnu.
Burde han kunne gøre dette nu?
Når han ligger på sit legetæppe, er det mest hans hænder han bruger. Benene ligger oftest stille.
Han ligger rigtig fint på maven, og har fint overskud til at snakke imens og gribe ud efter legetøj.
Han har dog ikke fundet fidusen i at vende sig endnu, hverken den ene eller den anden vej.
Hilsener herfra
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Vugge - møbel
En vugge er en lille babyseng, der kan vugges/gynges. At bruge en vugge har mange fordele, da det er med til at stimulere barnets ligevægtsorgan og dermed har betydning for barnets videre udvikling. Samtidig er en vugge ofte mindre end en tremmeseng, hvilket er med til at gøre den tryg for baby at sove i - mange børn kan sove i en vugge de første 3-4 måneder.
Der findes mange forskellige vugger på markedet, og i mange familier er en vugge også noget, der går i arv. Nogle vugger...
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




