Annonce

Annonce

Brev:

Ingen søvn - 5 mdr.


21. april 2021

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Ingen søvn - 5 mdr.

Hej Helen

Jeg har en søn på 5 mdr, det er han blevet i denne måned. Han vokser som han skal.

Jeg er blevet lidt i tvivl vedr. vores rytmer herhjemme.
Jeg har fuldt dit søvnhjul, og anbefalinger til hvordan dagen kunne se ud, men vi har en dreng som simpelthen ikke vil sove længere tid af gangen end 30 min om dagen.

Han får flaske kl. 06 morgen, nogle gange sover han videre til kl. 07 ca.

Vi leger og hygger

Han får en flaske kl. 09 - bliver lagt til lur. Han sover 30 min i barnevognen mens den står stille, og så skal vi ud og trille ellers vågner han helt op. Jeg vil helst gerne have at han sover til kl. 10.30 - 11.00 ellers er han alt for pylret.

Kl. 11 får han grød og vand, evt. et bad.

Kl. 12.30 får han flaske og bliver lagt til 2 lur. Sover igen kun 30 min, og så det ud med barnevognen igen. Han vågner gerne kl. 14.30 ca.

kl. 16.00 - 16.30 får han flaske og skal have sin 3. lur, den kan vi næsten ikke få ham til at sove, det sker i hvert fald sjældent.

kl. 18.00 får han grøntsagsmos og vand

kl. 20.00 får han flaske og bliver lagt til natten.

Er der noget vi evt. skal ...


Annonce

... ændre? skal vi evt. strække hans vågentid, og hvis vi skal, hvornår skal jeg så give ham flaske?

Vi har haft lidt problemer om natten også, faktisk fra han var 2 mdr gammel, hvor han vågner hver 3. kvarter. Han ligger meget uroligt, og basker med arme og ben og får derfor vækket sig selv. Hans ben kan komme helt op i 90 grader og bliver smidt ned i madrassen med en kæmpe kraft.

Jeg har prøvet at ligge en hånd på ham, men det er han ligeglad med, og det hjælper heller ikke at tage ham op.

Vi har været til ørelæge, kiropraktor og osteopat og intet hjælper.

Han får som sagt flaske kl. 20.00, falder hurtigt i søvn og vågner så op kl. 20.45.. og sådan fortsætter det hele natten.

Jeg har prøvet at give ham flaske kl. 23.00, men der spiser ham max 40 ml, jeg har derfor trukket det til kl. 01.00, der kan han tømme flaske (næsten), så tilbyder jeg ham igen ved en 03-04 tiden men spiser kun få ml igen, jeg tilbyder ham flaske kl. 06, og der spiser han godt igen.
Derfor har jeg i flere nætter kun givet ham mad kl. 01 og så igen kl 06.

Vi er snart desperate herhjemme for at få noget søvn.

Hilsner herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dine fantastiske sider - det er dejligt at kunne skrive til dig, når man bor i Italien hvor der ikke findes sundhedsplejerske ;o)

Kærlig hilsner
Tanya fra Italien


Annonce