Annonce

Annonce

Brev:

Problematiske vaner under amning


8. marts 2021

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Problematiske vaner under amning

Hej Helen,

Min søn på knap 5 måneder har de seneste par måneder udviklet nogle uhensigtsmæssige "vaner" når han ammer.

Jeg ammer ham næsten altid liggende ved siden af mig da han har tendens til at vride sig en del fordi amning sætter gang i hans system og han derfor skal prutte/have afføring. Det fungerer i udgangspunktet fint. Men på det seneste er han begyndt på:

1. At klø/gnide sig selv hårdt i det ene øje med en konstant- næsten OCD agtig frekvens (hånden løftes, øjet gnides, hånden tages ned til kroppen og løftes derefter igen. Dette fortsætter i ring)

2. At afbryde amning fordi han hellere vil sutte på mine fingre

Denne adfærd betyder ...


Annonce

... både at det er svært at amme ham færdigt samt at han har meget røde øjne og jeg er bekymret for eventuelle skader. Hvis jeg holder hans arm eller forsøger at holde ham i hånden så afbryder han amningen. Oftest forsøger han derefter at få fat i min hånd og bliver sur fordi han ikke må sutte på mine fingre.

For nu løser jeg det ved helt at gemme mine hænder væk - så får han da ammet færdig. Men det går meget ud over det øje der ligger øverst som han kan komme til.

Er dette et mønster/vane du har hørt om før? Det virker ufattelig irrationelt og risikabelt. Har du forslag til hvad jeg kan gøre for at afhjælpe?

På forhånd mange tak.

Venlig hilsen
Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Peanuts og børn

Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.

Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når jeg føler mig dum, så skriver jeg til dig, hvor saglighed, oplysthed og empati mødes på det smukkeste. Tak for det!

Hilsen
Mor på 39


Annonce