Brev:
Problematiske vaner under amning

Hej Helen,
Min søn på knap 5 måneder har de seneste par måneder udviklet nogle uhensigtsmæssige "vaner" når han ammer.
Jeg ammer ham næsten altid liggende ved siden af mig da han har tendens til at vride sig en del fordi amning sætter gang i hans system og han derfor skal prutte/have afføring. Det fungerer i udgangspunktet fint. Men på det seneste er han begyndt på:
1. At klø/gnide sig selv hårdt i det ene øje med en konstant- næsten OCD agtig frekvens (hånden løftes, øjet gnides, hånden tages ned til kroppen og løftes derefter igen. Dette fortsætter i ring)
2. At afbryde amning fordi han hellere vil sutte på mine fingre
Denne adfærd betyder ...
... både at det er svært at amme ham færdigt samt at han har meget røde øjne og jeg er bekymret for eventuelle skader. Hvis jeg holder hans arm eller forsøger at holde ham i hånden så afbryder han amningen. Oftest forsøger han derefter at få fat i min hånd og bliver sur fordi han ikke må sutte på mine fingre.
For nu løser jeg det ved helt at gemme mine hænder væk - så får han da ammet færdig. Men det går meget ud over det øje der ligger øverst som han kan komme til.
Er dette et mønster/vane du har hørt om før? Det virker ufattelig irrationelt og risikabelt. Har du forslag til hvad jeg kan gøre for at afhjælpe?
På forhånd mange tak.
Venlig hilsen
Christina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









