Annonce

Annonce

Brev:

Reagerer ikke på sit navn


18. februar 2021

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Reagerer ikke på sit navn

Kære Helen,

Mange tak for dit lange og fyldestgørende svar - det har helt sikkert givet mig mere ro i sindet :-)

Jeg glemte dog at spørge om en ting; Som nævnt i min lange beskrivelse, så synes jeg ikke rigtig, at han reagerer (nok) på sit navn. En gang i mellem reagerer han ved, at kigge på en, men andre gange (ofte), så reagerer han ikke rigtig/ignorerer en. Vuggestuen siger, at han der reagerer nogle gange, men ikke altid, men at han godt ved, at han hedder Hugo.

Er det bare sådan, at børn på hans alder nogle gange ikke reagerer, måske fordi de simpelthen ikke gider, eller er for optaget af andet? Jeg synes jo, at det er lidt for ofte, men på den anden side så ved jeg ikke, hvor bred ‘normalen’ er på dette punkt?

Hans ører er jo tjekket flere gange, også for ...


Annonce

... nyligt, de er fine. Det at han ikke altid reagerer på sit navn plus hans nyopfundne tågang, var årsagen til, at jeg blev lidt bekymret for infantil autisme - som beskrevet i min sidste mail. Omvendt har han jo fin og vedholdende øjenkontakt og vil gerne være fysisk (bæres, kram, kys etc.), når han selv har lyst :-)

Jeg undskylder mit bonus spørgsmål, men jeg er en mor, der bekymrer mig om mange ting (nok mere end andre), så jeg spørger hellere en gang for meget end en gang for lidt.

Jeg har 3 fejlslagende graviditeter bag mig, herunder 1 ca. midtvejs i graviditeten, og graviditeten med min søn var meget kompliceret med mange ugers indlæggelse og en problematisk fødsel. Det har helt sikkert sat sine spor, og jeg bekymrer mig alt for meget:-)

God aften.

Mange hilsner

Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex

Sko

Det er vigtigt at barnets muskulatur i fødderne får mulighed for at udvikle sig rigtigt. Dette gøres bedst, hvis barnet får lov til at gå så meget som muligt på bare fødder.

Som hovedregel har børn ikke brug for sko, før de begynder at rejse sig og gå rundt. Når barnet skal have sin første sko, er det vigtigt at skoen er blød og passer til barnets fod. Der bør være en fast hælkappe og skoen bør ikke være så stor, at barnet risikerer at glide frem i den. Hvis foden glider, er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar, som kom langt hurtigere end forventet :)

Dejligt, tak
Christina


Annonce