Brev:
Reagerer ikke på sit navn

Kære Helen,
Mange tak for dit lange og fyldestgørende svar - det har helt sikkert givet mig mere ro i sindet :-)
Jeg glemte dog at spørge om en ting; Som nævnt i min lange beskrivelse, så synes jeg ikke rigtig, at han reagerer (nok) på sit navn. En gang i mellem reagerer han ved, at kigge på en, men andre gange (ofte), så reagerer han ikke rigtig/ignorerer en. Vuggestuen siger, at han der reagerer nogle gange, men ikke altid, men at han godt ved, at han hedder Hugo.
Er det bare sådan, at børn på hans alder nogle gange ikke reagerer, måske fordi de simpelthen ikke gider, eller er for optaget af andet? Jeg synes jo, at det er lidt for ofte, men på den anden side så ved jeg ikke, hvor bred ‘normalen’ er på dette punkt?
Hans ører er jo tjekket flere gange, også for ...
... nyligt, de er fine. Det at han ikke altid reagerer på sit navn plus hans nyopfundne tågang, var årsagen til, at jeg blev lidt bekymret for infantil autisme - som beskrevet i min sidste mail. Omvendt har han jo fin og vedholdende øjenkontakt og vil gerne være fysisk (bæres, kram, kys etc.), når han selv har lyst :-)
Jeg undskylder mit bonus spørgsmål, men jeg er en mor, der bekymrer mig om mange ting (nok mere end andre), så jeg spørger hellere en gang for meget end en gang for lidt.
Jeg har 3 fejlslagende graviditeter bag mig, herunder 1 ca. midtvejs i graviditeten, og graviditeten med min søn var meget kompliceret med mange ugers indlæggelse og en problematisk fødsel. Det har helt sikkert sat sine spor, og jeg bekymrer mig alt for meget:-)
God aften.
Mange hilsner
Mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.
Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...
30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.
Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...
9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.
Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Angst hos børn
Børn vil i løbet af deres liv have perioder, hvor de er bange for forskellige ting. Man kan skelne lidt imellem frygt og angst. Barnet kan f.eks. blive bange for en stor hund der står og gør - her er der tale om frygt, og det kan være hensigtsmæssigt, fordi det er med til at holde barnet fra en situation, som måske kan være farlig.
Angst ligger lidt dybere og det kan f.eks. være når barnet ikke kan falde i søvn på grund af f.eks. tordenvejr. Når barnet oplever angst, så oplever...
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








