Annonce

Annonce

Brev:

Reagerer ikke på sit navn


18. februar 2021

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Reagerer ikke på sit navn

Kære Helen,

Mange tak for dit lange og fyldestgørende svar - det har helt sikkert givet mig mere ro i sindet :-)

Jeg glemte dog at spørge om en ting; Som nævnt i min lange beskrivelse, så synes jeg ikke rigtig, at han reagerer (nok) på sit navn. En gang i mellem reagerer han ved, at kigge på en, men andre gange (ofte), så reagerer han ikke rigtig/ignorerer en. Vuggestuen siger, at han der reagerer nogle gange, men ikke altid, men at han godt ved, at han hedder Hugo.

Er det bare sådan, at børn på hans alder nogle gange ikke reagerer, måske fordi de simpelthen ikke gider, eller er for optaget af andet? Jeg synes jo, at det er lidt for ofte, men på den anden side så ved jeg ikke, hvor bred ‘normalen’ er på dette punkt?

Hans ører er jo tjekket flere gange, også for ...


Annonce

... nyligt, de er fine. Det at han ikke altid reagerer på sit navn plus hans nyopfundne tågang, var årsagen til, at jeg blev lidt bekymret for infantil autisme - som beskrevet i min sidste mail. Omvendt har han jo fin og vedholdende øjenkontakt og vil gerne være fysisk (bæres, kram, kys etc.), når han selv har lyst :-)

Jeg undskylder mit bonus spørgsmål, men jeg er en mor, der bekymrer mig om mange ting (nok mere end andre), så jeg spørger hellere en gang for meget end en gang for lidt.

Jeg har 3 fejlslagende graviditeter bag mig, herunder 1 ca. midtvejs i graviditeten, og graviditeten med min søn var meget kompliceret med mange ugers indlæggelse og en problematisk fødsel. Det har helt sikkert sat sine spor, og jeg bekymrer mig alt for meget:-)

God aften.

Mange hilsner

Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Interesse for andre børn

Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vaccination

De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:

- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1

- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2

- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3

- 15 mdr.: MFR 1

- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)

- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3

Læs mere i Babylex

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce