Annonce

Annonce

Brev:

Gnubberi


26. januar 2021

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Gnubberi

Hej Helen

Jeg skriver med et spørgsmål omkring min datter på 2 år og 3 mdr.

Hun har altid gnubbet sig en smule, hvilket jeg ved er naturligt. Lige så snart man spændte selen i autostolen så begyndte hun.

Det er ikke så slemt i autostolen mere, men så snart hun feks sidder i vognen når vi er ude at handle så begynder hun. Hun kan sidde på gulvet og lege og pludselig trækker hun op i bukserne omme foran og gnubber.

Nogen gange ligner det også at det bare er numsen hun sidder og gnubber lidt.
Hun gør det aldrig når hun skal skiftes eller er i bad hvor man ville syntes det var lidt nemmere at komme til.

Jeg ved det er normalt at små piger gør det, men hun gør det dagligt. Nogen gange går hun bevidst hen til hendes tegnebord og sætter sig og begynder.

Jeg ved hun er lille og at det er naturligt men jeg syntes det er meget. Og jeg er i tvivl om hvordan jeg skal tackle det. Hun kan som regel afledes med noget andet, men nogen gange er hun så langt inde i sig selv at det er helt umuligt.

Hvis jeg prøver at sige til hende at hvis hun vil ...


Annonce

... gnubbe så er det nede på værelset, eller hvis jeg beder hende stoppe så bliver hun så ked af det. Virkelig ulykkelig.

Jeg prøver ikke at gøre det til noget forkert men at det skal være noget man gør for sig selv.

Er det for tidligt? Skal jeg bare lade hende være og så går det over af sig selv?
Hun gør det også i dagplejen hvor de andre børn så kan tage hendes legetøj fordi hun går så meget ind i sig selv og så bliver hun jo ked af det. Så dagplejenmoren syntes at det er et problem.

Hun får kildeture hver dag, hun bliver tumlet med, hun får massage hver aften inden sengetid. Vi bruger ris og vandperler og andet som hun går på og røre ved. Nogen gange er der også vandperler med i badet, så jeg ved ikke hvad det kan være hun mangler siden hun gør det så tit.

Hun er også god til selv at søge at få et kram.

Jeg har nu bedt hende om, at når hun får trangen så går hun for sig selv, eller også så kommer hun hen til mig for at få lidt massage i stedet (selvfølgelig sagt med lidt færre ord ;))

Har du et godt råd om hvordan jeg tackle det?

Hilsen N.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce