Annonce

Annonce

Brev:

Putning er gået helt skævt


5. januar 2021

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Putning er gået helt skævt

Hej Helen,

Vi er forældre til en skøn pige på 2 år og 3 måneder. Hun trives, er glad, nysgerrig og kærlig og er bare en fornøjelse - om dagen.

Vi skriver nemlig til dig, fordi vores putning er fuldstændig håbløs, og vi synes, at vi har prøvet alt.

Vi påbegynder putningsritualet kl. 19, hvor hun får et bad og herefter læser den ene af os en bog sammen med hende. Dette accepterer hun, og det må både mor og far gøre.

Klokken 19.30 kommer hun i seng, og her må det kun være far. Hun skriger og skriger på sin far, hvis mor prøver. Vi har forsøgt med at far kører, men må opgive og få ham hjem igen, for hun kan simpelthen ikke falde ned igen (her taler vi timer)

Men selvom det er far, der putter så fungerer det overhovedet ikke. Putningen tager mellem 2,5 og 3 timer. Hver dag. Det har stået på i ca. 3 måneder nu, og vi er ved at være drænet.

Vores datter har aldrig haft nemt ved at falde i søvn til natten, men nu har det nået nye højder.

Hun bliver puttet på eget værelse i en juniorseng, hvor far ligger på gulvet ved siden af. Vores datter tonser rundt, op og ned, ud af sengen, vil have andre bamser, vil ikke have noget i sengen og alt derimellem. Hun nægter konsekvent at have dyne på og kan bare på ingen måder finde ro.

Vi har prøvet at putte både tidligere og senere og det har ingen effekt.

Inspireret af et svar til en anden forældre herinde har vi også forsøgt med at lave noget kedeligt i hendes værelse. Vi har prøvet at læse i lænestolen og lægge ...


Annonce

... vasketøj sammen. Vores datter er tit med til vasketøjet om dagen og tror simpelthen også at det er en invitation til leg.

Forlader far værelset, så bliver hun for det meste dybt ulykkelig og skriger. Andre gange går hun i gang med at lege.

Vi har en skildpaddebamse, der afgiver et dæmpet blåt lys tændt inde ved hende, den har vi altid brugt. Men det har heller ikke nogen effekt at slukke den. Hun virker ligeglad med om der er tændt lys eller ej.

Mormor og morfar passer jævnligt vores datter. De ligger hende i weekendsengen, siger godnat og går. Her sover hun med det samme og ca. 19.15.

Det samme har vi kunnet gøre på en weekendtur i sommerhus. Her lå vi hende i weekendsengen og gik - og der var ingen problemer. Vi forsøgte at tage weekendsengen ind på hendes værelse hjemme, og det havde en effekt, men kun den første nat, så var alt ved det samme igen.

Så det virker til, at vi har kørt det helt i hårdknude herhjemme, og ved ikke, hvad vi skal gøre for at komme ud af det igen.

Vi søger virkelig hjælp til at få styr på putningen. Vi aner ikke vores levende råd. 22.30 er meget sent for både hende og vores tid om aftenen som forældre. Og det er hårdt og drænende for både hende og os.

Hun sover som sagt ca. 22.30, bliver vækket kl. 7 og sover 2-3 timer lur i dagplejen.

Hvad tænker du? Har du nogle gode råd eller tanker til nogle meget frustrerede forældre. Vi kunne også godt bruge et indspark til hvordan mor evt. Kan overtage lidt på putningen.

Hilsen os

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lægeundersøgelser baby og børn

I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år.

Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...

Læs mere i Babylex

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce