Annonce

Annonce

Brev:

Sove på eget værelse og blive der hele natten


8. september 2020

Kategori:
Alder:
2 år, 9 mdr.

Sove på eget værelse og blive der hele natten

Kære Helen

Vi har en dejlig pige på snart 3 år. Vi har problemer med at få hende til at falde i søvn i egen seng og blive der hele natten og ved ikke hvad vi skal gøre?

Vi starter kl 19.30 med at få en tør ble på og børster tænder og nattøj. Så går vi ind på hendes værelse, hvor hun allerede der siger, mor du må ik gå fra mig.
Vi læser én bog, og hun fortæller om sin dag, så kommer hun ned i sengen og vi synger to sange mens vi holder i hånd. Så siger jeg godnat, tænder for nogle vuggeviser (musik) og går. Her forsøger hun at holde fast i mig i siger "du må ikke gå fra mig” Jeg siger jeg sidder lige inde i stuen og lytter på hende, når du vågner og har sovet, må du gerne komme ind til os.

Døren står åben ud til gangen hvor der er lys, og hun kan høre os.

Men hun lægger sig ikke til at sove...
Så har hun “dumme ben” (hun lider i perioder af meget vokseværk) men nogen gange blir det brugt som undskyldning.
Så sparker hun dynen af, så kalder hun for at spørge hvorfor jeg går fra hende.
Hver gang, går jeg der ind og prøver at være ...


Annonce

... så kort i mit svar, så det ikke bliver en snakke klub.
Siger feks. Årh det var ik så godt... godnaaat og går. Eller går ind og putter hende igen og sir godnaaat og går.
Eller siger, fordi du godt kan falde i søvn selv, godnaaat og går.

Fra kl. 20 når hun ligger i sin seng kan der gå helt op til kl 21/21.30 før hun sover og jeg er der inde virkelig mange gange, nogen gange stikker det af i gråd, og jeg må trøste og før jeg ka gå ud igen.

Når hun så endelig er faldet i søvn, så vågner hun mellem 22-23 og vil ind i vores seng, hvilket hun har fået lov til. Men problemet er bare at lillebror kommer inden for et par måneder og vi vil virkelig gerne have hende til at sove på eget værelse og blive der.
Hun har altid sovet meget uroligt og vågner fra et par gange til 4 i løbet af natten.
Vi står op om morgenen mellem 5.30-6.30

Hun sover stadig lur, og den er faktisk begyndt at blive længere. Før sov hun en time til halvanden, nu sover hun to timer.

Hvad skal vi gøre anderledes og hvad kan vi gøre for at hun bliver i egen seng?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce