Brev:
Ammestop - Større barn
Kære Helen.
Det føles helt forkert at skrive det - men jeg synes, at jeg har brug for at stoppe med at amme min søn i nærmeste fremtid.
Min søn er 2½ år gammel - og jeg har længe gået og håbet på, at han selv ville sige stop. Hans storebror stoppede selv fra den ene dag til den anden, lige før han fyldte 2 år - og det var nemt og udramatisk.
Med lillebror går det knap så nemt. Har tit prøvet at sige nej, men han begynder at skubbe til mine hænder, hive i min bluse og græder og kæmper virkelig for at komme til. Han lægger sig altid til med et stort og sageligt smil.
Ved godt, at det er for meget, men han bliver ammet 3-4 gange om dagen. Mest i weekenden og især mens han blev passet hjemme i begyndelsen af Coronatiden.
Jeg føler, at det er begyndt at irritere mig (er rigtig svært at skrive) at ...
... amme ham - og jeg mener, faktisk også han er ved at være for stor til det. Men vi er desværre meget uenige ;-)
Lige nu ammes han: Som det første om morgenen, lige når han kommer hjem fra vuggestue og inden han skal sove. Det kan blive en gang mere i weekenden.
Han har ellers god appetit, trives fint og er bortset fra amningen en meget glad, selvstændig og velfungerende dreng.
Tænker, at jeg gerne vil give det 3-4 uger med langsom udtrapning - eller hvad du mener, der er mest skånsomt for ham.
Kan du hjælpe mig med et forslag til en plan af, hvordan jeg stille og skånsomt kan få stoppet amningen. Synes det ville være godt, hvis han var stoppet helt inden sommerferien (først juli) da jeg fra Coronatiden hjemme med ham ved, at når vi hele tiden er sammen spørger han mere.
Mange tak for din hjælp.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
11. januar 2025 | Sovevaner | 2 år, 6 mdr.
Kære Helen Det er ved at være et stykke tid siden sidst, men nu er jeg...
12. december 2024 | Renlighed | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Endnu engang kunne jeg godt tænke mig at høre dine tanker om en...
10. december 2024 | Opdragelse | 2 år, 2 mdr.
Hej Helen, Nu skriver jeg i desperation til dig igen :-) Vi er...
5. december 2024 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Hej Helen Her går det efterhånden rigtig godt med at være blevet...
Viden om børn:
Sygt barn
Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.
De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.
Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.
Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...
Søskende
Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:
- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.