Annonce

Annonce

Brev:

Problemer med maven


20. februar 2020

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Problemer med maven

Hej Helen

Jeg har en søn på 3 måneder, der har problemer med maven. Jeg ammede de første 2 uger, og begyndte derfra at give Arla modermælkserstatning, da min produktion ikke var tilstrækkelig. Det fik han utrolig hård mave af og havde afføring hver 4 dag ca. Så skiftede vi over til Nan Sensilac, hvor han havde afføring hver 2-3 dag. Stadig med gener.

Derefter prøvede vi med grøn Allomin, og det virkede med det samme! Han begyndte at have afføring dagligt. Men de sidste 2 ugers tid, er hans mave begyndt at blive irriteret igen. Nu kommer det med 2-3 dages mellemrum, og det generer ham rigtig meget. Ofte ender han med at græde en smule, mens han prøver at presse.

Når det kommer ud, er det egentlig ikke hårdt, men han har rigtig svært ved at få det ud. Det er så synd. Vi både giver lidt vand i løbet af dagen samt lactulose saft og en masse baby gymnastik med bl.a. cykelbevægelser samt massage af maven. Men intet hjælper. Nogle gange bliver vi nødt til at hjælpe ham af med det, når det piner ham for meget. Det gør vi forsigtigt ved hjælp af ...


Annonce

... et Windi engangskateter. Og ofte er kun lige starten lidt hård, hvorefter resten der kommer ud er helt fin. Andre gange er afføringen helt normal, så vi forstår ikke, hvorfor han har besvær med at få det ud.

Nogle gange er det helt grønt og flydende (ikke tyndt og vandet) når der er gået nogle dage imellem. Hans normale afføring, når han ingen problemer har, er mere gulligt og hytteost agtigt. Vi ved ikke, hvad vi mere kan gøre. Findes der noget bedre modermælkserstatning vi i stedet kan give? Det undrer mig, at den grønne Allomin var rigtig god mod ham i et stykke tid, men pludselig ikke er det mere.

Vi skal rejse med ham om et par dage, og vi ved ikke helt, hvilken mme vi skal købe rigeligt af og tage med.. Har du nogle gode råd til os? Eller skal vi bare lade det være, som det er, indtil hans tarmsystem bliver mere modent af sig selv?

P.s. han trives fint og er en glad og aktiv dreng, der spiser godt og sover natten igennem. Det er kun lige efter mad, han bliver rigtig generet af maven, mens han prøver at få afføring ud..

Venlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.

Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder


Annonce