Brev:
Kraftig nedløbsrefleks og overproduktion

Kære Helen
Jeg er mor til en skøn pige på knap 13 uger. Hun er født GA 40+8, følger sine kurver og trives i øvrigt.
Vores store problem er amningen, som startede ud vældig godt. Jeg har dog on/off haft problemer med kraftig nedløbsrefleks og stor produktion, men nu er det som om det ikke rigtig vil justere sig.
Det er især venstre side, som driller. og nogle gange højre Min datter bliver meget ked af det, når hun lægges til på den side, tager fat og slipper hurtigt igen og nægter til sidst at tage brystet. Hun er ofte ved at kløjes i mælken. Når hun slipper sprøjter og drypper det fra brystvorten, hvilket resulterer i at både hun, jeg og stofbleen er gennemblødt efterfølgende.
Jeg har forsøgt at trække tiden mellem amningerne fra venstre side, hvilket resulterer i at brystet bliver meget spændt, og at det derfor kan være endnu sværere at få hende til at tage det. Derudover er jeg også bange for at skabe samme problem på højre side, da jeg så ammer oftere derfra.
Jeg har ...
... forsøgt mig med tilbagelænet ammestilling og tvillingestillingen, hvilket jeg indimellem har haft held med, men det er ikke en sikker vinder.
De sidste par dage, har jeg nogle gange måttet sætte mig i soveværelset og trække gardinerne ned for at få det til at lykkes. Ellers hjælper det nogle gange hvis hun falder i søvn ved højre og flyttes til venstre. Eller hvis jeg får hende til at falde i søvn først og herefter lægger hende til - sidstnævnte er dog ikke specielt nem at opnå.
Om natten har jeg ingen problemer med at amme hende. Der tager hun brystet uden problemer og spiser rub og stub uden at spilde.
Hun er gennemtjekket ved kiropraktor, og jeg mistænker ikke umiddelbart, at der er problemer med hendes tungebånd.
Jeg vil være meget ked af at skulle opgive at amme hende, så jeg er snart parat til at gøre hvad som helst for at få det til at lykkes.
Jeg håber, at du har et godt råd, der kan hjælpe med at få produktionen ned og lidt mindre hastighed på.
Venlig hilsen
Christine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
Viden om børn:
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre




