Annonce

Annonce

Brev:

Søvn, mme og lære at kravle


16. oktober 2018

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Søvn, mme og lære at kravle

Hej Helen.

Tak for besvarelsen sidst vi gjorde det med god effekt.

Nu står vi i følgende:

1: Lille manden startede i Dagpleje for 14 dage siden, og nu vågner han fast igen x 2 om natten og vi står op kl. 05.00. (Lidt forkølet også ).

Han kommer i seng kl. 18.30, har også de sidste 14 dage ikke rigtig ville drikke mme til sengetid der, får ca 70 ml. ( spiser rigtig godt dagen igennem, aftensmad kl. 17).
Får mme 1 gang ved 12.30 tiden i dagplejen drikker her 120-150 ml
Og han spiser stor portion frokost kl. 11.15-11.30.

Tilbage til natten. Vågner kl. Ca 23.30-00.30 et sted der imellem giver her 180 ml og drikker alt.
Vågner igen kl. 04.00, næsten alle nætter giver jeg blot sut. Sover videre til 05.00-5.30.
Vi står op. Får grød kl. 06.00 ca.

Mit spørgsmål er er det en ok rytme ? Vi har dog svært ved at dække mme behovet skal vi give mere om ...


Annonce

... dagen? Så ikke han søger så meget om natten. Han vil nemlig rigtig gerne have kl. 04.00? Men tænker det ikke er så godt at øge nat indtag af mme.

Spørgsmål nr 2. Han græder aldrig om natten når han vågner. Men er sådan utilfreds i hans lyde. Er det også vanligt

Spørgsmål 3: ang kravle. Han møver sig frem, gjort i 2 måneder. Men kommer ikke op i hoften i venstre side. Har været til kiropraktor hun mener ikke der er noget. Måske en dårlig vane, eller at de 2 hjernehalvdele ikke helt er udviklet i samarbejde- lyder slemt men hun sagde mange havde det og voksede fra det. Han stiller sig på alle fire men gå ned i møve stilling når han skal frem. Han rejser sig op af alt.

Kiropraktor sagde det var vigtigt han kravlede i en god periode inden han går. Men jeg tænker det at møve sig er det ikke kravle ???

Kan vi gøre noget, så han gør det rigtigt ???

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en vidunderlig website - du gør virkelig et fantastisk stykke arbejde.

Karina, mor til dreng 5 måneder


Annonce