Brev:
Søvn, mme og lære at kravle

Hej Helen.
Tak for besvarelsen sidst vi gjorde det med god effekt.
Nu står vi i følgende:
1: Lille manden startede i Dagpleje for 14 dage siden, og nu vågner han fast igen x 2 om natten og vi står op kl. 05.00. (Lidt forkølet også ).
Han kommer i seng kl. 18.30, har også de sidste 14 dage ikke rigtig ville drikke mme til sengetid der, får ca 70 ml. ( spiser rigtig godt dagen igennem, aftensmad kl. 17).
Får mme 1 gang ved 12.30 tiden i dagplejen drikker her 120-150 ml
Og han spiser stor portion frokost kl. 11.15-11.30.
Tilbage til natten. Vågner kl. Ca 23.30-00.30 et sted der imellem giver her 180 ml og drikker alt.
Vågner igen kl. 04.00, næsten alle nætter giver jeg blot sut. Sover videre til 05.00-5.30.
Vi står op. Får grød kl. 06.00 ca.
Mit spørgsmål er er det en ok rytme ? Vi har dog svært ved at dække mme behovet skal vi give mere om ...
... dagen? Så ikke han søger så meget om natten. Han vil nemlig rigtig gerne have kl. 04.00? Men tænker det ikke er så godt at øge nat indtag af mme.
Spørgsmål nr 2. Han græder aldrig om natten når han vågner. Men er sådan utilfreds i hans lyde. Er det også vanligt
Spørgsmål 3: ang kravle. Han møver sig frem, gjort i 2 måneder. Men kommer ikke op i hoften i venstre side. Har været til kiropraktor hun mener ikke der er noget. Måske en dårlig vane, eller at de 2 hjernehalvdele ikke helt er udviklet i samarbejde- lyder slemt men hun sagde mange havde det og voksede fra det. Han stiller sig på alle fire men gå ned i møve stilling når han skal frem. Han rejser sig op af alt.
Kiropraktor sagde det var vigtigt han kravlede i en god periode inden han går. Men jeg tænker det at møve sig er det ikke kravle ???
Kan vi gøre noget, så han gør det rigtigt ???
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Tilstoppet tårekanal
Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.
Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.
Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









