Annonce

Annonce

Svar: Middagslur ude eller inde


18. december 2017

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære L

Tak for dit brev :)

Du skriver, at jeres barnevogn er en ældre model med langt liggemål, og jeg tænker umiddelbart, at selvom jeres dreng nu fysisk er ved at være ret lang, så kan han måske stadig godt have glæde af at sove i sin vogn - også selvom han på sigt kommer til at ligge med benene bukket... I hvert fald vil det være godt at bruge vognen i en overgang til at lære at sove på anden måde.

Da I lige nu vil ændre putterutiner om aftenen og vænne ham og storesøster til at sove sammen på værelset og uden mor og far, så synes jeg ikke, at I skal begynde at ændre på hans rytme om dagen. Det er vigtigt, at hans dagsrytme fungerer, og lige nu fungerer det rigtig godt - så hold fast i dette.

Jeg kan se at han ofte puttes omkring kl 20, og det vil passe rigtig fint med storesøsters puttetid også. Han vil så måske vågne lidt før hende om morgenen, men det er okay, for han regulerer selv sit behov fint og sover så nogle gange en længere middagslur, så samlet får han sit søvnbehov rigtig fint dækket. Så lige nu skal I ikke ændre det som fungerer om dagen.

Men hen af vejen, når det forhåbentlig fungerer om natten og I fornemmer, at han er ved at vokse ud af sin barnevogn, så kan I godt prøve at vænne ham til at sove i hans seng om dagen. I kan skiftes lidt fra dag til dag, så han nogle dage fortsat puttes i barnevognen og andre dage så prøver I at putte ham indenfor og vænne ham til dette. Det vil være rigtig godt, hvis han her har en putteklud, bamse eller lignende som han fast puttes med, så der er genkendelighed og tryghed her.

Nogle børn forbinder det at sove i deres seng med putning om aftenen og vil ikke sove i sengen om dagen. ...


Annonce

... Hvis jeres dreng reagerer sådan, så kan det være fint at gøre et ritual ud af dagsputningen og f.eks. putte ham på en madras og så lave det til hans dagsrutine ligesom barnevognen er nu. Men nogle gange fungerer det rigtig fint at putte ham til middagsluren i sengen indenfor, han kan sagtens være glad for sin seng og nyde at blive puttet i den til middag også... I må her se, hvad tiden bringer.

Der er naturligvis også den mulighed at du køber en krybbe eller får lavet en, hvis du kender en god tømrer eller håndværker... En krybbe skal være tør og holdes fri for skimmelsvamp - den vil du ikke kunne tage ind på samme måde som du kan med hans barnevogn, men bør stadig stå beskyttet for vind og vejr. Og det anbefales at man ikke laver krybber af møbelplader, som kan suge fugt.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis barnevognen bliver for lille, så vælger nogle familier også at købe en klapvogn, hvor sædet kan lægges ned, og hvor barnet således også kan sove... Det kan kræve en kørepose, så man sikrer sig at det ikke bliver for koldt, men det afhænger naturligvis af årstiden...

Så der er faktisk ikke rigtig nogen faste retningslinjer for, hvordan man gør, når barnet ikke længere kan sove i sin barnevogn. Og hvis I tænker, at det på sigt vil være rigtig dejligt, at jeres dreng kan sove sin middagslur indenfor, så han ikke bliver vækket af naboer, børn, græsslåning osv. om sommeren, så sker der naturligt ikke noget ved, at I forsøger gradvist at vænne ham til at sove i hans seng - også om dagen. Men jeg tænker, at I skal vente med at ændre dagsvaner til de nye rutiner om aftenen/natten er blevet skabt, og han trives med dette:)

Rigtig meget held og lykke fortsat :) Og rigtig god jul!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Astma

Børn med astma trækker ikke vejret på samme måde som vi andre. Når man har astma, så snører luftvejene sig sammen, passagen for luft ind og ud af lungerne bliver mindre og barnet har derfor svært ved at trække vejret.

Astma er det man kan kalde for en lungesygdom og børn med astma vil ofte have anfald, hvor de tydeligt har problemer med vejrtrækningen. Under et astmaanfald vil barnet få en hvæsende, pibende vejrtrækning, kvælningsfornemmelse, vedvarende hoste og nogle gange også...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce