Annonce

Annonce

Brev:

Børnehavestart - knap 3 år


13. november 2017

Kategori:
Alder:
2 år, 11 mdr.

Børnehavestart - knap 3 år

Kære Helen

Min dejlige søn er startet i børnehave og det går som udgangspunkt rigtig godt. Han snakker meget om stedet, synes det er spændende med alle de nye ting og rutiner, vil gerne derop om morgenen (bliver dog lidt betuttet og mut når vi forældre kører men det går over efter vi er ude af døren) og virker stolt over at være kommet i børnehaven.

Pædagogerne fortæller at han er nysgerrig på det hele, gerne vil være med til det hele og ikke er bange for at stille sig i første række i forbindelse med aktiviteter. Han har altid været en modig dreng, en dreng der selv har opsøgt specielt ældre, fremmede børn for at lege og en dreng der griner og snakker meget. Er meget motorisk stærk og jeg vil vurdere han er på en 5-6-årigs niveau motorisk.

Men samtidig har han en alvorlig, introvert og følsom side, som kommer til udtryk hvis han føler sig trådt på, føler sig uretfærdigt behandlet eller hvis han får skæld ud af andre end os forældre. Så bliver han mut og ked af det, hvilket kombineret med et stort temperament godt kan give nogle pludselige og store vredesanfald.

Disse vredesanfald er taget til efter børnehavestart - både herhjemme og i forbindelse med afhentning i børnehaven. Eksempel: jeg kommer op og henter ham i børnehaven. Han sidder og leger på gulvet med nogle klodser og bygger et tårn. Der sidder en dreng et par meter fra og gør det samme med sit eget tårn. Jeg kan se på ham at han er vred, ked og mut - han har et indadvendt kropssprog og sidder og er vred og ked indvendigt. Da ...


Annonce

... han ser mig, så springer han op og går hen til den anden dreng og sparker hans tårn i tusind stykker og går så roligt hen til mig. Jeg får ro på situationen og spørger pædagogen hvad det kan handle om. Hun fortæller så at den anden dreng havde drillet min søn en smule og ikke villet lade ham være med i hans tårn, så derfor havde hun sat min søn igang med sit eget tårn. Dette giver jo god mening men jeg ved at min søn sikkert er blevet vred og såret over dril/skub og han ik må være med.

Det der er så mærkeligt er at han aldrig kunne finde på sådan noget når vi forældre ikke er der - så sidder han bare og er vred og ked indvendig. Hvis vi er der så giver ham afløb for det (det skete også her og der i dagplejen men ikke så ofte og så voldsomt som vi oplever her). Hvordan håndterer vi det og hvorfor gør han det kun hvis vi er der? Og hvordan støtter vi den lille mand generelt i den store omvæltning som en børnehave er?

Han er også begyndt at råbe højere derhjemme, skubbe og slå ud hvis han føler sig presset til noget han ikke vil. Han har også lagt fysisk afstand til sine bedsteforældre som han ellers er meget tæt med. Det er ligesom han kun kan magte en relation til mor og far og lillesøster.

Til info blev han storebror for 8 mdr siden, han smed bleen på 3 dage for 2 mdr siden og bruger kun ble om natten (der er aldrig uheld og han styrer selv sine toiletbesøg i løbet af dagen) og han har kun sovet middagslur 5 gange de sidste to måneder. Så der er sket meget i hans liv.

Med venlig hilsen
mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex

Æbler og æblemos

Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.

Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce