Annonce

Annonce

Brev:

Sover på mor


2. august 2017

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Sover på mor

Hej Helen..

Min søn på 4 1/2 måned er stadig meget glad for at sove sine lure på mig. Gerne med brystet tæt i nærheden og amninger undervejs (så kan han fint sove 3 timer) Jeg kan indimellem ligge ham ud i barnevognen, nogle gange sover han 5 min der, andre gange 1 1/2 time. Men han er ofte ikke udhvilet og jeg kan ikke få ham videre i søvnen ved at vugge ham eller fx amme ham.

Vi har ingen rytme i søvnen, andet end han går til nat omkring kl 22 og sover til kl 06 afbrudt af 2 amninger. Her sover han i sin tremmeseng.

Han har som jeg før har skrevet haft en hård start på livet. Dårlig ammestart, silent refluks (som pt er velbehandlet), 2 indlæggelser med nyrebækkenbetændelse (han får nu ...


Annonce

... fast forebyggende antibiotika), forstoppelse, og sidst 3 dages feber og udslæt. Så jeg forestiller mig at han søger tryghed hos mig hvilket også er i orden.

Jeg er begyndt at kunne trille ham i søvn i barnevognen (hvilket er nyt), men ofte blir han stadig ammet og falder i søvn der.

Derudover oplever jeg at han vågner og græder når han ligger hos mig, dette oplever jeg ikke når han vågner i barnevognen - der ligger han og pludre og smiler.

Hvordan bryder jeg bedst dette mønster på en god og tryg måde? Og Hvornår? Hvor længe skal jeg "acceptere" lurene på mig? Og sidst, hvorfor græder han når han vågner hos mig?

Håber du kan hjælpe os videre.

Med venlig hilsen

Mor til Johannes.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce