Annonce

Annonce

Brev:

Leg med baby


24. maj 2017

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Leg med baby

Hej Helen.

Tak for en god brevkasse :)

Jeg er interesseret i at høre, hvordan jeg bedst muligt kan lege med min datter på 15 uger og styrke hendes udvikling.
Allerede da hun var 2 måneder trillede hun fra mave til ryg og er rigtig god til at holde sit hovede når hun ligger på maven. Hun er også begyndt at tage bevidst fat i legetøjet og proppe det i munden.

Når vi leger nu her foregår det på forskellige måder:

- Ligge på ryggen på legetæppet og lege med det legetøj der hænger. Hun er god til at tage fat i det og tage det i munden. Jeg har også noget løst legetøj, som jeg giver hende og prøver at motivere hende til at vende sig fra ryg til mave.

- Lege flyvemaskine hvor hun flyver rundt over mit hoved.

- Sidde i sofaen uden legetøj og synge sanglege ...


Annonce

... og "prutte" på maven.

- Ligge på maven og prøve at få hende til at række ud efter legetøjet foran hende. Hun er dog ikke begyndt at holde i legetøjet når hun ligger på maven. Hun ligger tit og strækker arme og ben ud til siden. Bliver stiv som et bræt. Hvorfor gør hun det?

Det er som om, at hun prøver at komme fremad når hun ligger på maven. Hendes ben bøjer og armene kører frem og tilbage - det ligner kravletegn 😂 .. Efter noget tid bliver hun dog sur,
fordi hun ikke kommer nogen vegne.

Lige for tiden er hun begyndt at lægge hovedet fladt ned, når hun ligger på maven - som om hun er træt eller ikke gider. Det plejer hun ikke. Hun plejer at være meget nysgerrig og kigge ivrigt rundt.

Jeg glæder mig til at høre, hvilke råd du kan give mig.

Hilsen Jeanne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusinde tak for en informationsrig hjemmeside og nogle virkelig fantastiske bøger om børn! Jeg har erhvervet mig hele din bog-serie og efter at have læst dem, bruger jeg dem stadig ofte som opslagsværk. Tak for dem!

Venlig hilsen
Cecilie


Annonce