Brev:
Pottetræning - 2 år, 10 mdr.

Hej Helen
Så er vi i gang med pottetræning, og jeg har brug for lidt hjælp, da jeg ikke helt kan gennemskue, hvordan man griber det an. Vi er stadig kun på tisse på potten-stadiet, afføring er han ikke klar til.
Vi har længe haft en potte stående fremme, som han for ca. to måneder siden begyndte at vise lidt interesse for. Han satte sig i forbindelse med aftenbadet, men der kom ikke noget før for ca. 3 uger siden. Det var han meget stolt af, og jeg tog det som et tegn på, at han var ved at være klar til, at vi gik lidt mere systematisk til værks.
Jeg begyndte derfor at opfordre ham til at tisse på potten morgen og aften - helt uden pres, så naturligt som muligt, og når han siger nej, presser jeg ikke på - men hvis han ikke selv nævner det om morgenen, så spørger jeg, om han vil. Han siger stadig nej nogle dage, andre dage sætter han sig, men uden at der kommer noget, og atter andre dage tisser han fint og viser os stolt, hvor meget han har tisset. Så tømmer han selv potten i toilettet og vasker hænder. Det er lidt det samme billede i vuggestuen.
Hvor længe varer denne fase normalt? Jeg har slet ikke indtryk af, at han er klar til, at vi ...
... prøver at tage bleen af i mere end den ca. halve time, som han render med numsen bar efter badet.
Jeg snakkede med en af pædagogerne i vuggestuen om det, og hun sagde, at han gør det på samme måde dernede, og at hun har bemærket, at hans bleer er lidt mindre våde, når han vågner fra lur.
Mht afføring siger han til, når han lige har lavet, men altså ikke før - deraf min konklusion om, at vi kun skal koncentrere os om tissedelen lige nu.
Herhjemme kommer han aldrig selv i løbet af dagen og vil på potten - kun morgen og aften i forbindelse med skift til/fra pyjamas. I vuggestuen er der nogle piger, der allerede er helt renlige, og det tror jeg giver ham en vis nysgerrighed - han er i det hele taget meget nysgerrig efter at se indholdet af sin egen og lillesøsters ble.
Hvad gør man i denne pottefase, når man er ude på besøg hos andre, som ikke har en potte stående? Han vil slet ikke prøve toilettet.
Kommer det hele bare af sig selv, eller skal man prøve at sætte lidt system i det? Jeg mener ikke presse på, men måske sige "kom, vi tisser lige", eller er det først, når de helt har smidt bleen?
Kærlig hilsen
en novice på potteområdet;-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Ekstra væske baby
Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.
Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.
Ufrivillig natlig vandladning
Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.
1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.
2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







