Brev:
Søvn og mælk om natten

Kære Helen
Vi håber, at du igen kan hjælpe os på vej ift vores søns mad og søvn.
Han har en super god rytme om dagen, hvor han sover 45 min fra 9.30/10 og igen cirka 2 1/2 time fra 13.30. Og vi følger din madplan mht mælk og måltider.
Men om natten oplever vi, at han egentlig ikke er særlig sulten. Han drikker typisk hele flasken (cirka 200 ml), når han bliver puttet kl 19.30/20. Og så melder han sig typisk i mellem kl 22.30 og 23.30, og her drikker han omkring 100 ml og det samme sker omkring kl 04/05. Herefter sover han som regel til 06.30/7.
Det virker lidt som om, at mælken bare luller ham tilbage i søvn, og vi tænker på, om vi skal gøre noget andet, så han lærer at spise mere af gangen?
Han er sulten til morgenmad kl 7.30, men han spiser nok kun 1/2 dl (+ vand af kop).
Skal vi prøve at holde ham yderligere hen eller måske tilbyde ...
... (sukker)vand i stedet for mælk?!
Han spiser godt til frokost og aftensmad og flasken til middagslur er han glad for. Her drikker han cirka 150 ml.
Flere af børnene fra mødregruppen sover fra 22 til 06/07 uden mælk. De er godt nok heller ikke lige så store som vores dreng (der vejer knap 10 kg). Så måske har han et større behov?!
Drømmescenariet for os ville være at give ham en flaske ved 22/23-tiden, når vi selv går i seng og så først flaske eller morgenmad kl 7. Er det utopi?
Så vil han nemlig kunne sove inde hos sin søster istedet for inde hos mig.
Min mand sover hos vores datter på snart fire år, og hun er med på ideen om, at børnene sover sammen, og at de voksne sover sammen. Så det har vi en drøm om at få indført inden alt for længe. Har du nogle tanker, der kan hjælpe os på vej med projektet?
På forhånd tusind tak.
Kærlig hilsen
lillebrors mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Nysgerrighed børn
At være nysgerrig er den egenskab, der giver barnet nye erfaringer, og dermed får barnet til at udvikle sig og blive mere intelligent. Små børn er født som små forskere, der er rigtig gode til at undre sig over ting de møder og være nysgerrige på den verden, der omgiver dem.
Et barn skal derfor ikke stoppes i at udforske verden, men skal have lov til at undersøge og bibeholde sit naturlige anlæg for nysgerrighed. Det lille barn skal således opfordres til at føle, gribe, smage og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




