Brev:
Afførings problemer

Kære Helen.
Tusind tak for dine hurtige og dybdegående svar forleden.
Vi købte straks laktulose og har givet ham 2 ml morgen og 2 ml aften i en lille uges tid nu. Vi havde håbet på hurtig virkning men efter 3 dage med laktulose havde han ikke haft afføring.
Vi valgte så at give ham en glycerin stikpille som lægen anbefalede. Pillen kunne dog ikke blive i hans tarm da han pressede den ud med det samme - og så skal jeg ellers love for at han blev tømt.
Der kom aff. ud af flere omgange. Dejligt for ham og os - vi troede så at vi havde fået prikket hul på " bylden" og laktulosen så også ud til at have virket da afføringen var blød og gul. Vi fortsatte med laktulosen.
Men men men nu er dette 2,5 døgn siden og han har igen ikke haft aff. Hvor hurtigt skal vi forvente at ...
... laktulosen virker så han kommer af med noget dagligt?
Vi har lyst til at "tømme" ham igen - og har læst flere steder at man kan bruge et termometer - men har også læst at dette frarådes da det kan blive en dårlig vane og ende galt. Bliver tarmen mon "doven" hvis han bliver tømt af og til?
Åh det er fustrende for os 😞 især fordi vi ikke er hjemme i Danmark - vi har endnu ikke skiftet mme mærke - har set man kan få NAN HA her men ved ik hvor meget det vil hjælpe?
Til slut skal det siges af vores lille søn trives rigtig godt - spiser og tager på som han skal😊 Han har ikke haft nedsat appetit, eller været ked af det.
Kan nogle børn på mme trives med kun at komme af med aff hver anden dag? Eller SKAL det være hver dag?
Med venlig hilsen
En bekymret mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Muslingeskaller - brystvorte
Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.
Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...
Laktulose
Laktulose er et middel, som bruges ved hård mave. Hvis du oplever, at dit barn ikke kan komme af med sin afføring, afføringen er knoldet og hård, måske virker dit barn til at have smerter i forbindelse med, at det skal have afføring - så kan læge eller sundhedsplejerske anbefale dig, at du giver dit barn laktulose.
Laktulose drikkes, og kan f.eks. gives til baby på en ske. Laktulose virker ved at binde vand i tarmen og derved blødgøres afføringen, så barnet lettere kan komme af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S








