Annonce

Annonce

Brev:

Drømmeflaske og madindtag


4. januar 2016

Alder:
6 mdr.

Drømmeflaske og madindtag

Kære Helen

Endnu engang mange tak for din hjælp tidligere. Jeg har haft megen gavn af den.

Min dreng er nu netop blevet 6 mdr., og han trives rigtig fint. Jeg har dog et spørgsmål vedr. søvn og mad, som du måske kan hjælpe med?

Vores dag ser nogenlunde sådan ud:

Kl mellem 3 og 5: flaske på 180 ml
Kl. 7.30-8.00: vågner, vi putter og leger lidt i sengen
Kl 8.30: grød (havregrød, majsgrød, boghvedegrød mv.), ca 1 dl, vand til
Herefter lidt leg selv og sammen med mig
Kl. 9.30/10.00: flaske ca 200 ml
Kl. 9.45/10.15: lægges til formiddagslur på ca 1,5 timer i barnevogn
Kl. 11.30/12.00: frokost - øllebrød, ca. 1 dl. med vand til
Herefter leg, aktiviteter, handletur, lege selv el.lign.
Kl. 14.00-14.30: flaske ca 180 ml
14.15/14.45: lægges til eftermiddagslur på ca 1,5-2 timer i barnevogn
16.30/17.00: frugtmos med vand
18.00/18.30: sover dagens tredje lur på ca 1/2 time. Kan nu både sove den i armene på mig og i barnevognen i bryggerset
18.30/19.00: Aftensmad sammen med os, grøntsagsmos med en spsk most kød og vand til. Ca 1 dl mos.
21.00/21.30: flaske med ca 200 ...


Annonce

... ml.
21.30-22.00: sover til nat i egen seng og indtil flasken mellem 3 og 5

Egt er hans rytme jo rigtig fin, og fungerer lige nu. Men jeg lurer lidt på hvordan det kommer til at gå når han ikke længere sover den tredje lur, og så måske kommer tidligere i seng - om han så vil vågne midt på natten og være sulten fordi han ikke har fået mad siden fx 19.30 (hvis han fx bliver lagt kl. 20).

De dage hvor han har sprunget den sidste lur over, er han blevet tidligere træt og er gået i seng kl. 20 fx. Og da vågner han midt nat og efterspørger mælk og sover videre til 7.30 ca.

Vil det være en god idé at indføre en drømmeflaske når jeg går i seng omkring midnat, sådan at han måske kunne sove videre til kl. 5-6 stykker?

Ser det i øvrigt OK ud med hans madindtag? Hvad vil næste skridt være på den front? Han er lige begyndt at få lidt rugbrød ved siden af øllebrød til frokost. Har smurt dem med smøreost og han elsker det:) har også prøvet bløde bananpandekager med stor succes. Men med det faste føde er indtaget jo lidt mindre, da der ender en del ved siden af også:-)

Med venlig hilsen
Annet

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Amning og medicin

Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.

Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...

Læs mere i Babylex

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce