Annonce

Annonce

Brev:

Rund og lækker baby


25. maj 2013

Alder:
5 mdr.

Rund og lækker baby

Hej Helen.

Tak endnu engang for dit sidste svar. Vi forsøger virkelig at få en fast rytme, hvad mad angår. Mon ikke det lykkes på et tidspunkt :)

Vores skønne datter er godt i stand. Hun er lige blevet 5 mdr. og har fået flaske siden hun var 2 mdr. Hun får ca. 900 ml i døgnet og derudover skemad 2 gange om dagen (ca. 0,5-0,75 dl ad gangen). På din opfordring fra sidste brev, er vi så småt igang med at indføre morgenmad; også for måske på den måde at komme de hyppige flaskemåltider til livs).

Nå, men til sagen. Hun vejer 10,4 kg. og er ca. 67 cm. Så der er jo godt med baby :)
Hun har altid haft en god appetit. Hun har fået skemad den ...


Annonce

... sidst måneds tid, men det har endnu ikke 'knækket kurven'. Hun vejede 8,4 kg. dagen før 4 mdr., så 2 kg. på en måned. Jeg er som sådan ikke bekymret, men tænker alligevel, det er lidt voldsomt med den vægt.

Udfra hendes døgnindtag af mælk og skemad, overspiser hun jo ikke, men hvordan kan det så være, hun er så velpolstret?
Jeg har indtil nu fået at vide, at jeg ikke skal bekymre mig, at hun render det hele af sig senere osv. Men hvis vægtøgningen fortsætter med samme hast, skal jeg så reagere? Og i så fald, hvornår? Her tænker jeg aldersmæssigt.

Tak på forhånd for altid brugbare tilbagemeldinger!

Med venlig hilsen
Lillepigens mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce